رزم حسینی: ترخیص کالاهای وارداتی از امروز با روش تهاتر از گمرکات کشور آغاز شد

گمرک جمهوری اسلامی ایران 12 آبان 1399 881 بازدید

ترخیص کالاهای وارداتی با استفاده از تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان و ارز متقاضی از امروز در تمام گمرکات کشور آغاز شد و پیش می شود با این اقدام افزایش قیمت ها در بازار مواد اولیه کالا و تولیدات نهایی به دلیل کمبود و یا ترخیص بی موقع تا حدودی رفع خواهد شد.

در این خصوص وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از امروز (دوشنبه) همه وارد کنندگان می توانند با انجام تهاتر، کالاهای وارداتی خود را از گمرکات کشور ترخیص کنند.
«علیرضا رزم حسینی» تاکید کرد: تمام گمرکات کشور موظف شده اند که از امروز ترخیص کالاهای وارداتی را از محل ارز متقاضیان و یا ارزهای صادراتی برای وارد کنندگان انجام دهند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: به غیر از دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم اکنون امکان ترخیص کالا از تمام گمرکات کشور برای تمام وارد کنندگان با استفاده از تهاتر مهیا شده است.
رزم حسینی اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی مسئول توزیع کالا برای مصرف کننده نهایی است و با آغاز ترخیص کالاها از مشکلات انباشت کالاهای اساسی از جمله روغن و برنج در گمرکات  کشور برطرف و سرعت صادرات کالاهای ایرانی نیز افزایش می یابد.
پیشتر وزیر صمت از آغاز ثبت‌نام ارزهای متقاضی از این هفته خبر داد و روز گذشته رئیس‌ کل بانک مرکزی نیز عنوان کرد متقاضیان واردات از طریق ارز اشخاص باید این موارد را در گردش مالی ریالی و ارزی ثبت کنند و به بانک مرکزی و سامانه تجارت نیز اطلاع دهند.  
آنچه از سخنان وزیر صمت برداشت می شود از امروز مسیر واردات با ارزهای صادراتی صادرکنندگان نیز هموار شد و واردکنندگان می توانند کالاهای خود را از گمرکات ترخیص کنند.
با افزایش واردات به خصوص کالاهای اساسی از جمله برنج و روغن که در روزهای اخیر عرضه آن در فروشگاه ها کم شده است شاهد افزایش فروش این محصولات با قیمت مصوب و یا مناسب در فروشگاه ها خواهیم بود.
اواخر هفته گذشته اصرار فعالان اقتصادی مبنی بر تسهیل مسیر واردات در مقابل صادرات به نتیجه رسید و سیاست‌گذار از موضع خود در این باره عقب نشینی کرد تا ورود ارز به کشور تسهیل شود. تجار ایرانی همواره بر تسهیل این رویه تاکید داشتند و آن را سریع‌ترین راه ورود ارز می‌دانستند.
به گزارش بازار  در آخرین بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی ایران واردات در مقابل صادرات به عنوان راهکار موثر برای ورود ارزهای صادراتی به کشور اعلام شد ودر نهایت ستاد هماهنگی اقتصادی دولت شامگاه ششم آبان با  تهاتر ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان و استفاده از ارز متقاضی برای واردات موافقت کرد.
از این پس افرادی که نیاز به ارز ندارند و ارزی در خارج از کشور دارند مجاز به واردات کالا به کشور خواهند بود و علاوه بر این صادرکنندگانی که از سال ۹۸ تعهد ارزی داشتند می‌توانند از محل تعهد صادراتی مجوز واردات کالاهای اولویت دار را دریافت کنند این مساله باعث خواهد شد که صادرات افزایش یابد و نیاز واحدهای صنعتی نیز به مواد اولیه تامین شود.
براساس سیاست جدید دولت و وزارت صمت، متقاضیانی که نیاز به ارز نیمایی ندارد از این پس اجازه ترخیص داده خواهد شد و افرادی که نیاز به ارز دارند باید در سامانه نیمایی ارز خریداری کنند تا بتوانند ترخیص کالای خود را از راه های قانونی انجام دهند.