داستان ساخت موزه آینده دبی

19 مهر 1399 5723 بازدید

موزه آینده موزه نوآوری و طراحی که در دبی، امارات متحده عربی ساخته شده است. محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس کشور امارات، نخست وزیر امارات و حاکم دبی در ۴ مارس ۲۰۱۵ از برنامه ساخت این موزه خبر داد که هدف آن تولید فعالانه اختراعات مربوط به آینده و پشتیبانی از ماموریت امارات متحده عربی به عنوان یک موتور نوآوری جهانی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ دبی برنامه ساخت اولین ساختمان کاملاً چاپ سه بعدی در جهان دفتر آینده را به عنوان نخستین اقدام مهم موزه آینده اعلام کرد.

در ۷ فوریه ۲۰۱۶ محمد بن راشد نمایشگاه موزه آینده را که توسط بنیاد دبی برای موزه برای موزه آینده به عنوان بخشی از اجلاس دولت جهانی ۲۰۱۶ سازمان یافته بود افتتاح کرد.

در۱۷ فوریه ۲۰۱۶ موزه بنیاد آینده دبی از راه‌اندازی شورای جهانی بلاکچین برای بررسی و بحث در مورد برنامه‌های فعلی و آینده و سازماندهی معاملات از طریق بستر Blockchin خبر داد.

در ۲۸ مارس ۲۰۱۶، بنیاد موزه آینده دبی پرتال مستقل را افتتاح کرد. ابتکاری برای پوشش آخرین یافته‌های بخش فناوری و علوم به صورت روزانه با انتشار مطالعات ، یافته های تحقیقف، مواد بصری و اینفوگرافی به زبان عربی به صورت ساده.

در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۱۶ بنیاد موزه آینده دبی به همراه انستیتوی باستان‌شناسی دیجیتال، یونسکو و دانشگاه‌های هاروارد و آکسفورد از مرمت چاپ سه بعدی قوس ورودی معبد پالمیرا که در سال ۲۰۱۵ توسط داعش تخریب شد خبر داد.

در ۲۴ آوریل ۲۰۱۶ محمد بن راشد بنیاد آینده دبی را راه‌اندازی کرد. تحت ساختارجدید موزه آینده بخشی از بنیاد آینده دبی شد.


در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۱۷ و ۹ فوریه ۲۰۱۸ موزه آینده به طور موقت در مدینه جمیرا در جریان اجلاس دولت جهانی افتتاح شد. موزه آینده خانه دائمی برای بسیاری از نوآوری‌ها خواهد بود و برای ارائه راه حل های چالشی شهرهای آینده تلاش می‌کند و پژوهشگران طراحان، مخترعین و سرمایه‌گذاران را زیر یک  سقف جمع خواهد کرد.

روز سوم اکتبر ۲۰۲۰ محمد بن راشد آخرین قطعه را در نمای موزه آینده قرار داد و انتظار می‌رود به زودی شاهد افتتاح این موزه که در منطقه برج های امارات در حوالی جاده شیخ زاید واقع شده باشیم.