شارجه چند بانک را مامور فروش یک میلیارد اوراق صُکوک کرد

15 خرداد 1399 383 بازدید

سومین امیرنشین‌ امارات متحده عربی به منظور درآمدزایی یک میلیارد دلاری از بازار اوراق بدهی بین المللی، چند بانک را برای انجام معامله و فروش اوراق بدهی اسلامی موسوم صُکوک استخدام کرد.


به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ به نقل از بلومبرگ انگلیسی، شارجه با این اقدام به کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس پیوست که برای حمایت از منابع و دارایی‌های خود برابر رکود ناشی از پاندمی کرونا، دست به چنین اقدامی می‌زند.

براساس اعلام منابع آگاه به امور، سومین شیخ‌نشین بزرگ امارات متحده عربی به تعدادی از بانک‌ها از جمله بانک HSBC، بانک المشرق، بانک اسلامی شارجه و بانک اسلامی دبی را برای انجام معامله مأمور کرده است.

این منابع که به دلیل محرمانه بودن اطلاعات، خواستار حفظ هویت خود شدند، گفته‌اند که یک مرحله از فروش اوراق صکوک احتمالاً در هفته جاری انجام خواهد شد و درآمدهای حاصل از آن برای تأمین نیازهای بودجه کل این امارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مؤسسه اعتبارسنجی S&P Global Ratings، ماه گذشته پیش بینی رتبه اعتباری شارجه را تنزل داد و رتبه بندی بلندمدت آن را BBB اعلام کرد؛ این دومین رتبه پایین در رتبه بندی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

پاندمی ویروس کرونا همراه با فروپاشی قیمت نفت، منابع مالی تولیدکنندگان انرژی خاورمیانه‌ای را تحت فشار قرار داده است به طوری که از آغاز سال جاری عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و بحرین را مجبور به فروش بیش از ۳۰ میلیارد دلار اوراق قرضه کرده است.

ابوظبی به تازگی و تنها چند هفته پس از فروش ۷ میلیارد دلار اوراق بدهی و با منفعت بردن از ریزش هزینه‌های اخذ وام، از طریق بازار بدهی بین المللی موفق به درآمدزایی اضافی شد.