حساب صادرکنندگان از صادرکننده‌نماها جدا است

09 شهریور 1399 338 بازدید

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: بخش خصوصی از دستورالعمل‌های دولت برای برخورد با کسانی که ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازنمی‌گردانند و به صورت حقیقی از تجار محسوب نمی‌شوند، حمایت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ جمشید نفر اظهار داشت: صادرکنندگان حقیقی باید از افرادی که کارت بازرگانی را برای استفاده‌های دیگر مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند یا ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازنمی‌گردانند، تفکیک شوند.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران افزود: بر همین اساس نام تجار حقیقی که به تعهد ارزی عمل می کنند و طبق قوانین فعالیت های خود را انجام می‌دهند، شناخته خواهد شد تا مانعی برای ادامه صادرات یا واردات خود نداشته باشند.

وی با بیان اینکه باید زیرساخت‌های لازم برای برخورد با این افراد فراهم شود، خاطر نشان کرد: در کنار فعالیت کمیته پایش رفتار تجاری ایجاد تشکل های بازرگانی می‌تواند به کمک دولت آمده و مسیر را برای برخورد با بازرگانان متخلف هموار یا برای حمایت از تجار حقیقی راهکارهایی را تعیین کند.

به گفته رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران، همچنین می‌توان به طور دقیق رفتار تجاری افرادی که برای نخستین بار اقدام به فعالیت با دریافت کارت بازرگانی می‌کنند مورد بررسی قرار داد و از بروز مشکلات اینچنینی جلوگیری کند.

نفر با بیان اینکه اقتصاد باید مردمی باشد، تاکید کرد: کمک گرفتن دولت‌ها از بخش خصوصی و همراهی با یکدیگر می تواند به بهبود شرایط اقتصادی آمده و از بروز تخلفات جلوگیری کند.

وی همچنین در خصوص مشکلات صادرات طی ماه‌های شیوع کرونا به دلیل بسته بودن برخی مرزها، اظهار داشت: ایران کشوری با منابع غنی و ظرفیت بالای امکانات زندگی است، اما برای وفق پیدا کردن در شرایط کنونی با مشکلات ناشی از یک بیماری در کنار تحریم‌های ظالمانه آمریکا، دولت نمی‌تواند صادرات را آزاد اعلام کند بنابراین نیاز داریم تا ذخیره‌های داخلی خود را حفظ کنیم و برای صادرات بیش از آن برنامه ریزی کنیم.

نفر با بیان اینکه باید میزانی برای ذخایر داخلی تعیین شود تاکید کرد: طی چند ماه گذشته توان تولید در بخش ماسک و تجهیزات ساخت آن به طور قابل توجهی افزایش داشته است، اما صادرات این محصولات ممنوع اعلام شده با وجود اینکه به میزان قابل قبولی از این کالا ذخیره سازی شده است.

به گفته وی، با صدور مجوز برای صادرات محصولاتی که ذخایر آن به میزان کافی در کشور تولید شده است می توانیم افت تجارت که به دلیل شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است را به سرعت جبران کنیم.

منبع: ایرنا