ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در بندر چابهار

15 شهریور 1399 464 بازدید

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از پهلوگیری هشتمین کشتی ترانزیتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار و ثبت رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی در این بندر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ به نقل از اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان‌، بهروز آقایی، ‌بیان کرد: طبق برنامه مدون مقرر شده بود، سری جدید کمک‌های انسان دوستانه هند به افغانستان به وزن ۷۵ هزار تن از طریق بندر شهید بهشتی وارد و به مقصد منتقل شود که از فروردین ماه امسال ۵۳ هزار تن از این کالا در قالب هفت کشتی وارد این بندر استراتژیک شد.

وی با بیان این که ۸۰ درصد این کالای ترانزیتی پس از انجام عملیات تخلیه و بارگیری به مقصد افغانستان انتقال یافته است، ادامه داد: هشتمین محموله گندم اهدایی دولت هند به مردم افغانستان نیز در قالب ۳۵۱ کانتینر به وزن هشت هزار و نود و هفت تن از بندر کاندلا وارد بندر شهید بهشتی چابهار شد تا از طریق دالان ترانزیتی منتهی به مرز میلک به ولایات مختلف در افغانستان منتقل شود.

به گفته این مقام مسئول، پس از تخلیه این محموله، وزن گندم ترانزینی هند به افغانستان که از طریق بندر چابهار وارد شده است به بیش از ۶۱ هزار تن می رسد و تا تحقق میزان تعیین شده، تداوم خواهد یافت.

وی افزود: تا پایان ماه آگوست ۲۰۲۰ و با سپری شدن بیستمین ماه از همکاری مشترک اپراتور هندی و ایرانی در چابهار، محمولات ترانزیت ورودی از طریق بندر شهید بهشتی به مقصد افغانستان ٢٣ درصد از کل ترافیک کانتینری این بندر را به خود اختصاص داده است.

آقایی تصریح کرد: همچنین استفاده بخش خصوصی هند برای صادرات گروه های کالایی متنوع از بنادر هند به افغانستان از طریق بندر چابهار آغاز شده است، به گونه‌ای که در ماه گذشته اولین پارت از محموله شکر صادراتی هند به افغانستان در قالب ۷۰ کانتینر از طریق بندر چابهار وارد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان سهم ترانزیت ورودی از افغانستان و خروجی به مقصد کشورهای هند و چین را نسبت به کل ترافیک کانتینری بندر شهید بهشتی ۵ درصد اعلام و بیان کرد: دستیابی به این رکورد ٢٨ درصدی ترانزیت خارجی شاخصی در خور توجه و قابل رقابت با سایر بنادر بوده که ویترین بزرگترین بندر اقیانوسی کشور را متنوع تر از قبل کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین سهم محمولات صادراتی کانتینری شامل عادی و یخچالی از طریق بندر شهید بهشتی به مقصد کشورهای هند، چین و تایلند ۶ درصد از کل ترافیک این بندر بوده که نشان دهنده علاقه و توجه کشورهای منطقه به استفاده از این بندر اقیانوسی جهت انتقال کالاهای مورد نیاز می باشد.

منبع: خبرگزاری فارس