دو رکورد برای شهر دبی؛هفدهمین شهر قوی و بیست و دومین شهر پر تحرک

اخبار ایران و جهان 19 آذر 1399 347 بازدید

دبی در فهرست شهرهای قوی در رده هفدهم جهان قرار دارد واز تورنتو ، زوریخ ، بارسلونا ، استکهلم و واشنگتن پیشی گرفت

دبی در شاخص "شهرهای قدرتمند جهانی 2020" که توسط موسسه راهبردهای شهری بنیاد موری مموریال ژاپن منتشر شد ، در رده هفدهم قرار گرفت و از شهرهای قدیمی  مانند تورنتو، زوریخ، بارسلونا، استکهلم و واشنگتن پیشی گرفت.

گزارش سالانه از نظر جذابیت و تأثیر آنها در جذب افراد، موسسات خلاق، سرمایه گذاری ها و سرمایه ها از سراسر جهان 40 شهر بزرگ جهان را رتبه بندی می کند. عملکرد این کشورها براساس 70 شاخص تقسیم شده در 6 معیار در زمینه های اقتصادی، تحقیق و توسعه، تعامل فرهنگی، زیست پذیری، محیط زیست و قابلیت دسترسی است.

در طبقه بندی های فرعی، دبی در معیار تعامل فرهنگی، رتبه ششم جهان را دارد که عملکرد شهرها را از نظر تعداد ساکنان خارجی، تعداد گردشگران سالانه، جاذبه های گردشگری، میراث جهانی، رویدادهای فرهنگی، کنفرانس های بین المللی و ... اندازه گیری می کند.

این شهر در معیار سهولت دسترسی، که مربوط به جریان حمل و نقل بین المللی، تعداد ورود و خروج از فرودگاه های بین المللی به شهرها، تعداد پروازها، کارایی حمل و نقل عمومی و سهولت حمل و نقل با تاکسی یا دوچرخه است، در رتبه نهم قرار گرفت. همچنین از نظر اقتصادی و معیشتی در رتبه 24 جهان قرار گرفت. استاندارد اقتصادی شهرها را از نظر تولید ناخالص داخلی ، سرانه تولید ناخالص داخلی ، سرمایه بازار سهام ، کل نیروی متخصص ، سطح دستمزد ، نرخ مالیات شرکت ها ، خطرات تجاری و اقتصادی و سایر موارد ارزیابی می کند.

لندن در رده نخست شهر قرار گرفت و پس از او نیویورک در مکان دوم ، توکیو در سوم و پاریس در مکان چهارم قرار گرفتند.

دبی در فهرست 22 شهر برتر جهان در "تحرک شهری 2020" قرار گرفت

همچنین دبی  با معیاری دیگر در فهرست 22 شهر برتر جهان در "تحرک شهری 2020" قرار گرفت. این معیار  تغییرات سریع رخ داده در نحوه حرکت مردم در داخل شهرها را ارزیابی می کند.

گزارش Deloitte حاکی از آن است که یک فضای فعال  در دبی وجود دارد و رضایت از حمل و نقل عمومی به لطف ابتکارات هوشمندانه مانند بلیط های یکپارچه و بدون پول، بسیار زیاد است.

در مورد چشم انداز، این گزارش اظهار داشت که سیاست های حمل و نقل دبی به منظور ایجاد شبکه حمل و نقل کارآمد تر و تشویق استفاده از راه حل های فناوری هدف اصلی است.

همچنین این گزارش توضیح داد که این شهر سرمایه گذاری زیادی در یک سیستم حمل و نقل جاده ای هوشمند انجام می دهد که شامل پیام رسانی پویا، نظارت بر ترافیک، جمع آوری داده ها، شبکه فیبرنوری توسعه یافته و زیرساخت های شهری بیشتر است.

این گزارش خاطر نشان كرد كه دبی علاوه بر معیار "سهولت دسترسی" برای حمل و نقل و توانایی تأمین هزینه های خود، در زیر معیار "حمل و نقل ایمن" نیز متمایز است. همچنین  با اشاره به اینکه دبی در حال توسعه مسیرهای سرپوشیده و مسیرهای دوچرخه سواری است، به عنوان گزینه خوبی در مناطق مسکونی به شمار می رود.