امضا تفاهمنامه همکاری اتاق ایران و امارات با خانه معدن/ فرزانگان: مواد معدنی فلزی و آهک برای اماراتی ها جذاب هستند/ بهرامن: محدودیت برای تجارت همیشگی نیست

18 آبان 1399 1039 بازدید

تفاهمنامه  اتاق مشترک ایران و امارات  و خانه معدن روز یکشنبه هجدهم آبان در محل خانه معدن ایران  با حضور محمد رضا بهرامن  رئیس خانه معدن ایران، فرشید فرزانگان رئیس اتاق مشترک ایران و امارات و اعضا  هیات مدیره  دو تشکل بخش خصوصی امضا شد.

در این مراسم  همکارهای مشترک در حوزه معدنی و ایجاد کمیته ای مشترک برای  نیازسنجی کشور امارات و توسعه وتقویت بخش معدن  در سه حوزه  سرمایه گذاری، حمل ونقل و تجهیزات معدنی مورد تفاهم قرار گرفت. همچنین در این مراسم  پتانسیل های کشور امارات و تجار فعال در این باره  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات در این مراسم با اشاره به توانمندی اعضا این اتاق برای صادرات محصولات معدنی و تامین تجهیزات معدنی گفت: فعالان اقتصادی امارات نسبت به تامین مواد معدنی آلومینوم، مس و آهن  تمایل به همکاری هستند و ما امیدواریم با تحول جدید در حوزه بین المللی زمینه فعالیت و همکاری های مشترک بیشتر و محدودیت ها کمتر شود.

وی افزود: همچنین اماراتی ها  تمایل به محصولاتی مانند سیمان و آهک دارند و ما تعامل خوبی با کاردار ایران  در ابوظبی برای  حمایت از صادر کنندگان و واردکنندگان مرتبط با این کشور داریم.

اماراتی ها بیشترتمایل به همکاری در حوزه های کشاورزی، غذایی، آموزشی و فن آوری اطلاعات دارند
دیدار هیات مدیره اتاق مشترک ایران و امارات و هیات مدیره خانه معدن ایران

وی با اشاره به این که اماراتی ها بیشترتمایل به همکاری در حوزه های کشاورزی، غذایی، آموزشی و فن آوری اطلاعات دارند ، گفت: هدف  این تشکل حمایت از تجار ایرانی به خصوص فعالان اقتصادی مستقر در امارات است و برای همین منظور تفاهمنامه همکاری با شرکت  دهکده جهانی امضا کرده ایم.

فرزانگان همچنین از تلاش برای توسعه همکاری با اتاق دبی  فارغ از مسایل سیاسی خبر داد و گفت: در تلاش هستیم که فعالیت های مشترک اهم از آموزش را در قالب وبینار آغاز کنیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و امارات ادامه داد:  با توجه به پتانسیل های خوب معدنی در کشور ایران و نیازسنجی هایی که در این حوزه برای امارات شده می توان امیدوار بود که با گذر از شرایط فعلی همکاری های مناسبی در این حوزه آغاز شود.

هم اکنون امارات بر اساس آمار سالانه در حوزه مواد اولیه آلومینیوم ، مس و آهن به ترتیب 2.6 میلیارد دلار، 2.3 میلیارد دلار و 2.1 میلیارد دلار  واردات دارد که تنها در حوزه آلومینوم 6.7 میلیارد دلار صادرات دارد.
تبادل تفاهنمامه امضا شده میان رییس اتاق مشترک ایران و امارات و رییس خانه معدن ایران 

او گفت: هم اکنون امارات بر اساس آمار سالانه در حوزه مواد اولیه آلومینیوم ، مس و آهن به ترتیب 2.6 میلیارد دلار، 2.3 میلیارد دلار و 2.1 میلیارد دلار  واردات دارد که تنها در حوزه آلومینوم 6.7 میلیارد دلار صادرات دارد.

فرزانگان ادامه داد: این موضوع نشان می دهد که اماراتی ها به خوبی از منابع انرژی خود بهره می برند و همین موضوع نیز می تواند زمینه همکاری بسیار خوبی را برای ما فراهم کند.

فرزانگان با بیان این که نقش معدن در آینده اقتصادی کشور بسیار پر رنگ است، در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به این که خانه معدن یک تشکیلات حرفه ای با مدیریت قوی است امیدواریم که این تفاهمنامه به صادرات بیشتر وتوسعه بخش معدن کشورمان بیانجامد.

همچنین در این مراسم محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران هدف از امضا این تفاهم نامه را تسهیل در دو بخش  سرمایه گذاری در بخش معدن ، تامین تجهیزات معدنی و حل مشکلات حمل و نقل دانست و گفت: با توجه به  پتانسیلی که امارات  در حوزه حمل و نقل دارد و توانمندی اعضا اتاق  مشترک ایران و امارات  امیدواریم این تفاهمنامه منشاء خیر برای کشور و اعضا هر دو تشکل باشد.

نگاه ما  به آینده است و شرایط امروز حاکم بر فضای تجارت زود گذر است

وی با تاکید بر این که نگاه ما  به آینده است و شرایط امروز حاکم بر فضای تجارت زود گذر است، گفت: ما نیازمند ارتباط مناسب و گسترده با کشورهای همسایه هستیم و امیدواریم با امضا این تفاهمنامه اهداف صادراتی و سرمایه گذاری در آینده نزدیک محقق شود و ما باید ازهم اکنون با فعالیت های مشترک، همکاری و تجمیع نظرات کارشناسی  این دو تشکل آماده باشیم.

وی با مرور روابط خوب اقتصادی میان ایران و امارات، گفت: اتاق مشترک ایران و امارات و اعضا آن می توانند در حل مشکلات حمل و نقل مواد معدنی، خرید تجهیزات معدنی، ماشین آلات و نیز سرمایه گذاری های مشترک در بخش معدن به ما کمک کنند مشروط به رعایت اصول تجارت یعنی سرعت، هزینه کمتر و نزدیکی کشور مبدا.

بهرامن با اشاره به تمایل سرمایه گذاری اماراتی ها در بخش معدن در گذشته خاطر نشان کرد: خانه معدن آمادگی دارد تا در حوزه سرمایه گذاری های مشترک  مشاوره لازم را ارایه دهد و حتی این اختیار را دارد که  به عنوان حکم نقش ایفا کند.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که امارات در مسیر صنعتی شدن قرار گرفته برای این منظور نیاز به مواد معدنی دارد و لذا ایران می تواند بخش  قابل توجهی از نیاز امارات را با پتانسیل های معدنی پاسخگو باشد.

در این مراسم همچنین سادینا ابایی عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و امارات با اشاره به  فرصت مناسب  معرفی توانمندی های ایران در نمایشگاه اکسپو دبی ، گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معرفی توانمندی فعالان معدنی است .

همچنین  رکني مدیر اجرايي خانه معدن نیز در این مراسم گفت: تشکیل کمیته  مشترک برای معدن  امکان م توسعه مراودات تجاری بیشتر را فراهم خواهد کرد.