سعید مقیسه: بخشنامه جدید بانک مرکزی ضد تولید و مانع واردات مواد اولیه است

15 آذر 1399 887 بازدید


سعید مقیسه نائب رئیس اول اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات گفت: بخشنامه جدید بانک مرکزی ضد تولید ومانع واردات مواد اولیه است و امیدوارم که بخشنامه جدید بانک مرکزی در پاسخ به بی توجهی گمرک در ترخیص کالاها بدون کد رهگیری نباشد چون اختلاف این دو دستگاه تولید را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.
مقیسه گفت: اواخر ماه گذشته بانک مرکزی دستور العملی ابلاغ کرد که بر اساس آن مهلت ارائه اسناد حمل را حداکثر دو ماه تعیین کرد این دستورالعمل سختگیرانه در شرایطی ابلاغ شده که ما نه تنها گشایش اقتصادی نداشتیم بلکه همچنان تحریم ها به قوت خود با شدت و حدت باقی مانده است.
وی افزود: وارد کنندگان در شرایط فعلی باید حتی برای واردات از کشور هند و چین هم که با ما در ظاهر تعاملات مثبتی دارند،  از ترس اعمال تحریم ها  از کشور ثالث برای صادرات به کشور ما استاده می کنند  که معمولا از  دوبی این حواله ها ارسال می شود.
مقیسه خاطر نشان کرد: برای اینکه این حواله از دوبی برود و از دوبی هم از طریق صرافی مثلا  به چین و هند حواله بزند  چند روز زمان نیاز است.
نائب رئیس اول اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات گفت: از طرف دیگر بیش از یک سال است که محدودیت های شدید کشتیرانی داریم و کشتی های جمهوری اسلامی با شرایطی با دور زدن تحریم، کارشان انجام می شود اما این موضوع نیز خود زمان بر است و این موضوع نیز بر طولانی شدن روند  واردات و تسویه ارزی  اثر گذار است.
مقیسه با اشاره به این که  ذینفع خارجی هم معمولا یک زمانی را برای اجرای تعهدات خود  در نظر می گیرد و قاعدتا به ندرت کالای تولید شده و آماده است که بلافاصله بعد از دریافت پول و اعلام خریدار حمل شود لذا زمان ترخیص و تسویه ارزی  بیش از آن دو ماه طول می کشد تا کالا به بنادر ایران برسد
وی با بیان این که درزمان کرونا و تشدید آن، کارهای پست به درستی انجام نمی شود و با تاخیر مواجه است ، گفت: در مان حاضر بسته هایی که از امارات قبلا یکی دو روزه یا سه روزه می رسید  با بیش از 7 روز به دستمان می رسد.
مقیسه  تاکید کرد مهلت تعیین شده  تنها در یک صورت  امکان پذیر است ، آن هم زمانی که اعتبار خریدار نزد فروشنده بسیار زیاد بشد که با توجه به  شرایط تحریم در عمل این موضوع برای بسیاری از شرکت های ایرانی سخت و محدود شده است
نائب رئیس اول اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات گفت:  در بخشنامه جدید بانک مرکزی  موارد بسیار سختگیرانه تری  در ادامه این دستور العمل و بخشنامه وجود دارد که عودت ارز و معرفی به تعزیرات است و همه این موارد باعث می شود تا وارد کننده عطای واردات با این شرایط را به لقایش ببخشد و مواد اولیه که مایحتاج صنعت است دیرتر وارد شده و مشکل کسری مواد اولیه در کشور بروز می کند.
وی افزد: این دستورالعمل شاید در تلافی رفتار و عمل  گمرک بود که بدون توجه به اعتراض بانک مرکزی  اجازه داد  بدون کد رهگیری کالاها و مواد اولیه  کالای خود را ترخیص کنند.
مقیسه با اشاره به این که نباید تولید داخلی در چنین شرایطی با بخشنامه های متضاد و یا اختلاف دو دستگاه دولتی متضرر شود،  گفت: این بخشنامه در تضاد و مقابله با بخشنامه قبلی گمرک بوده، ولی در هر صورت این یک امر بسیار پیچیده است و واردکنندگان و تولید کنندگان را دچار مشکل خواهد کرد.
نائب رئیس اول اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات در پایان خاطر نشان کرد: دولت و بانک مرکزی باید تعامل مثبتی با بخش خصوصی داشته باشند و تمام توانشان را جهت تسهیل امر تجارت، واردات و صادرات داشته باشند و سعی نکنند به این شکل مانع امر تجارت شوند.