4 دلیل احتمالی ممنوعیت ویزای امارات برای 13 کشور مسلمان

06 آذر 1399 905 بازدید

خبرگزاری رویترز درباره دلایل حذف  صدور ویزای 13 کشور از سوی  امارات به مواردی چون احتمال حمله تروریستی ، کرونا و روابط تیره سیاسی با برخی کشور ها از جمله ترکیه  اشاره کرد.

به گزارش اتاق ایران و امارات و بر  اساس سندی که توزیع شده بود صدور ویزا  برای  13 کشور مسلمان  از جمله ایران ، سوریه و سومالی  ترکیه ، افغانستان، لیبی ، یمن ، الجزایر ، کنیا ، عراق ، لبنان ، پاکستان وتونس تا اطلاع ثانونی  ممنوع اعلام شده است .

رویترز در این باره نوشته است : سازمان هویت و تابعیت فدرال امارات متحده عربی در تماس با رویترز اظهار نظری نکرد.

اما بر اساس آنچه در گزارش رویترز به قلم الكساندر كورنول  آمده به  4 دلیل احتمالی  اشاره شده است.

در این گزارش آمده است: این بخشنامه یک هفته پس از آن صورت گرفت که سفارت فرانسه در امارات متحده عربی از شهروندان خود خواست پس از ادعای دولتی  عربستان مبنی بر حمله  با  بمب  دیپلمات هایش هوشیاری لازم را داشته باشند.

به ادعای رویترز این انفجار که در جریان مراسم بزرگداشت و یاد بود جنگ جهانی اول در جده رخ داد ، اولین حمله در سالهای گذشته بود که از مواد منفجره در تلاش برای ضربه زدن به بیگانگان در این کشور  محافظه کار استفاده شده است.

در ادامه رویتر به عامل احتمالی دیگری پرداخته و نوشته است : ممنوعیت ویزا همچنین دو ماه پس از برقراری روابط رسمی کشورهای خلیج فارس با رژیم صهیونیستی اعمال می شود .حرکتی که باعث شکست دهه ها سیاست عربی  بود و  خشم برخی از دولت ها و جوامع مسلمان را برانگیخته است  هر چند که دیگران از آن استقبال کردند.

با این حال ، منبع آگاه در این باره گفت این ممنوعیت ارتباطی با روابط امارات و اسرائیل ندارد و انتظار می رود فقط برای مدت كوتاهی ادامه یابد.

اما سومین دلیل  احتمالی که  این نویسنده به آن اشاره دارد و به طور اخص به کشور ترکیه هم  تاکید می کند روابط سیاسی امارات با کشورهای منطقه است و از این رو  رویترز نوشت:« یک دیپلمات اظهار داشت که امارات متحده عربی با برخی از کشورهای ذکر شده مانند ترکیه روابط تیره و تار دارد.»

و بالاخره چهارمین  گمانه زنی  رویترز به استناد خبری از  وزارت امور خارجه است. هفته گذشته ، وزارت خارجه پاکستان گفت که امارات متحده عربی پردازش ویزای جدید برای شهروندان خود و برخی دیگر از کشورها را متوقف کرده است ، اما کسانی که قبلاً دارای ویزای معتبر بودند تحت تأثیر قرار نگرفتند و هنوز می توانند وارد امارات شوند.