امارات ششمین کشور دارنده ذخایر نفتی شد/ کشف 24 میلیارد بشکه نفت

02 آذر 1399 1050 بازدید

شورای عالی نفت ابوظبی از کشف 2 میلیارد بشکه نفت خام و 22 میلیارد بشکه منابع نفتی غیرمتعارف خبر داد

شورای عالی نفت كشف جدید مخازن غیرمتعارف نفتی (نفت شیل) در مناطق خشكی را  22 میلیارد بشكه نفت تخمین زد؛ علاوه بر افزایش ذخایر نفت معمولی به میزان 2 میلیارد بشكه نفت در امارت ابوظبی اعلام شد.

این امر در جلسه شورایی که امروز به ریاست شیخ محمد بن زاید آل نهیان ، ولیعهد ابوظبی ، معاون عالی فرماندهی نیروهای مسلح و نایب رئیس شورای عالی نفت برگزار شد ، انجام شد.

براساسWAM ، كشف 22 میلیارد بشكه منابع نفتی قابل بازیافت غیرمتعارف كه توسط شورای عالی نفت اعلام شده از نظر منابع بیش از برخی از میدانهای مهم ابوظبی است ، زیرا پتانسیل تولید با بزرگترین عملیات نفتی شیل در آمریکای شمالی مقایسه می شود. ارزیابی منابع نفتی غیرمتعارف با استفاده از داده های جامع و گسترده در مورد چاه ها  و همچنین یک برنامه ارزیابی اختصاصی ازADNOC در یک منطقه ساحلی با مساحت 25000 کیلومتر مربع در ابوظبی پشتیبانی شد.

با ذخایر جدید متعارف نفتی 2 میلیارد بشکه ای که از سوی شورای عالی نفت اعلام شده جم مخازن زیر زمینی نفت امارات را تا 107 میلیارد بشکه نفت بالا می برد.

امارات با این کشف جدید  در جایگاه ششم جهان در لیست کشورهای دارای بالاترین ذخایر نفتی قرار می گیرد.

این افزایش ذخایر در نتیجه توسعه مداوم ADNOC در جهت دستیابی به هدف افزایش ظرفیت تولید به 5 میلیون بشکه نفت در روز تا سال 2030 و فعالیتهای ارزیابی به ویژه در حوزه النوف حاصل می شود.

رایدر اسکات ، از طریق ارزیابی مستقل ، تأیید کرد که ذخایر ADNOC از نفت معمولی و منابع نفتی غیرمتعارف که از نظر فنی قابل بازیابی هستند، با یافته های آن سازگار است.

این اضافات جدید به ذخایر منابع هیدروکربوری امارات متحده عربی در پی اعلامیه شورای عالی نفت در نوامبر 2019 مبنی بر افزایش ذخایر هیدروکربن توسط 7 میلیارد بشکه نفت خام ، 58 تریلیون فوت مکعب استاندارد گاز معمولی و 160 تریلیون فوت مکعب استاندارد منابع گاز است. کشف نفت های شیل (غیر متعارف )در سه دهه اخیر  بی سابقه بوده و یک دستاورد بزرگ تلقی می شود.

قابل توجه است که شورای عالی نفت عالی ترین نهاد ناظر بر تمام زمینه های صنعت نفت و گاز ابوظبی  امارت است و وظیفه تعیین سیاست ها و استراتژی های مربوط به بخش در امارات ، تعیین اهداف در تمام زمینه های صنعت نفت، صدور تصمیمات لازم برای اجرای آنها و پیگیری اجرای آن تصمیمات را برای دستیابی به اهداف و نتایج مطلوب برعهده دارد.