آمادگی برای حذف ارز مفسده زا/ ترخیص کالاهای مانده در گمرکات تا یک ماه آینده/ 4 میلیون تن مواد اولیه ترخیص می شود

28 آبان 1399 329 بازدید

رزم حسینی، وزیر صمت گفت: با ابلاغ جدید رئیس جمهور و تصمیمات ستاد اقتصادی دولت، شاهد وفور کالا، افزایش اشتغال و تقویت چرخه تولید خواهیم بود.

به گزارش اتاق ایران و امارات  به نقل از شاتا، علیرضا رزم حسینی در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت صمت برگزار شد، افزود: استفاده از ارز متقاضی یا ارز اشخاص، صرفا منوط به ثبت در سامانه آماری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سامانه جامع تجارت آزاد شده است که از هفته آینده اجرایی و ثبت در سامانه ثبت خواهد شد.

مجوز رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان با واردات مواد مورد نیاز

وی با اشاره به دیگر تصمیمات ابلاغی از سوی رئیس جمهور تصریح کرد: همه صادرکنندگانی که از سال ۱۳۹۸ تعهد ارزی داشته‌اند، می‌توانند تعهد ارزی خود را از محل واردات برای خود یا برای غیر ایفا کنند که این موضوع ابلاغ نیز شده است.

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: از دیگر ابلاغیه‌های ریاست ‌جمهوری تسریع در ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات بوده است و آقای روحانی از این موضوع با قدرت حمایت کرده است.

ترخیص یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالاهای مانده در گمرکات از زمان ابلاغ رئیس جمهور

رزم حسینی در این خصوص گفت: ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای رسوبی در بنادر و گمرکات کشور وجود داشته است که از روز ابلاغ این مصوبه تا زمان بازدید تیم وزارت صمت از گمرکات شهید رجایی و امام خمینی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از این کالاها ترخیص شده است.

وی همچنین ادامه داد: ۸۰۰ هزار تن از کالاهای ترخیصی مربوط به کالاهای اساسی و ۴۰۰ هزارتن دیگر نیز مربوط به مواد اولیه کارخانجات و واحدهای تولیدی بوده است.

ترخیص ۴ میلیون تن از کالاهای مرتبط با خطوط تولید با مصوبه رئیس جمهور به زودی

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: چهار میلیون تن کالا مربوط به گروه کالایی ۲۱ تا ۲۴ که مرتبط با خطوط تولید، اجزا، قطعات، تجهیزات و مواد اولیه تولید است نیز با همین مکانیزم ترخیص خواهد شد.

ترخیص همه کالاهای مانده در گمرکات کشور ظرف یک ماه آینده

رزم حسینی گفت: ظرف یک ماه آینده تمامی بنادری که دارای کالاهای اساسی و مواد اولیه هستند از جمله بندر انزلی، بندر امام خمینی، بندر امیرآباد و بندر شهیدرجایی ترخیص و وارد خط تولید و بازار کشور خواهد شد که تا پایان سال هیچ گونه نگرانی از بابت کالا و مواد نخواهیم داشت.

وی همچنین از خرسندی فعالان اقتصادی کشور از تصمیمات ابلاغی رئیس جمهور و ستاد اقتصادی دولت خبرداد و گفت: وفور و فراوانی کالا و افزایش مواد اولیه از اثرات این تصمیم است.

به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم

رزم حسینی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم، بیان کرد: معاونت طرح و برنامه وزارت صمت مسئول بررسی، پیگیری و رسیدگی به این موضوع خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تفویض اختیارات نیز گفت: هیچ وزارتخانه‌ای تاکنون در این خصوص اقدامی انجام نداده است و موضوع تفویض اختیارات که بسیار وسیع خواهد بود برای نخستین بار در وزارت صمت در طول انقلاب اسلامی اتفاق می‌افتد.

رزم حسینی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که بر موضوع تفویض اختیار به استان‌ها نظارت‌های لازم و کافی را داشته باشند.

تکمیل سامانه‌های الکترونیکی از افتخارات وزارت صمت است

وی همچنین سامانه‌های الکترونیکی را یکی از افتخارات وزارت صمت برای جلوگیری از فساد، رانت و امضای طلایی دانست و گفت: تکمیل این سامانه‌ها در ارائه پیش بینی‌های مختلف در حوزه‌های اقتصادی می‌تواند کمک کننده باشد.

وزیر صمت با بیان اینکه سامانه جامع تجارت باید تا نهم آذر ماه بر اساس دستور ریاست جمهوری راه اندازی شود گفت: حدود۷۵ درصد از زیرساخت‌های این سامانه اماده است و هماهنگی‌های لازم نیز با دستگاه‌های ذیربط انجام شده است.

آزاد سازی معادن حبس شده و زمین‌های راکد شهرک‌ها و نواحی صنعتی

رزم حسینی همچنین با اشاره به آزادسازی معادن حبس شده افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز باید زمین‌هایی که در حبس واحدهای تعطیل و غیر فعال هستند را آزاد و به اهل آن واگذار کند.

وی بیان کرد: ۱۱۰۰۰ پهنه معدنی جزو این طرح قرار می‌گیرد که آزادسازی خواهند شد و اختیارات آن به مدیران استانی برای واگذاری به اهل آن داده می‌شود.

ارائه بسته مشوق‌های صادراتی با همراهی دولت

وزیر صمت همچنین بر ارائه بسته مشوق‌های سرمایه گذاری با همراهی ستاد اقتصادی دولت و حمایت رئیس جمهور تاکید کرد.

آمادگی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را داریم

رزم حسینی در بخش پایانی از سخنان خود با تاکید بر اینکه به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ هستیم، گفت: تفاوت ارز دولتی و آزاد فساد زاست و دولت نیز در شرایط کنونی آماده حذف ارز ۴۲۰۰ است.