مسکن و خدمات دولتی علت تورم منفی در دبی/ غذا ، نوشیدنی و دخانیات گران شدند+ جدول

26 آبان 1399 790 بازدید

گزارشی که توسط مرکز آمار دبی منتشر شده نشان می دهد که نرخ تورم در امارات دبی برای بیست و سومین ماه متوالی در حد منفی (در 3.41 ٪ ) در ماه اکتبر باقی مانده است. با این حال آنچه که از داده های آماری می توان استنباط کرد این است که  این رشد منفی در بخش های «پوشیدنی ها»، «سرگرمی و خدمات فرهنگی»، مسکن و خدمات دولتی نظیر آب ، برق، گاز و سوخت  بوده است وگرنه  بخش غذا ونوشیدنی ها و تنباکو  با افزایش قیمت مواجه بوده اند.

به گزارش اتاق ایران و امارات نرخ تورم برای اولین بار در حدود 4 سال گذشته در دسامبر 2018 وارد قلمرو منفی شده بود اما این رکورد در اکتبر گذشته به 103 واحد کاهش یافت، در حالی که در مدت مشابه در سال 2019 به 107 امتیاز رسیده بود.

بر اساس این آمار در بین  گروه های دوازده گانه اصلی ( برای محاسبه نرخ تورم)  بیشترین کاهش نرخ  در بخش سرگرمی و فرهنگ  با نرخ 12.12 درصد  قابل مشاهده است . بعد از آن گروه«مسکن ، آب ، برق، گاز وسوخت»  با حدود 7 درصد رشد منفی و گروه حمل ونقل با 6.29 درصد و گروه پوشاک و کفش با 2.25 درصد  تورم منفی مواجه بوده اند و در مقابل  8 گروه اصلی دیگر کالا و خدمات با رشد مواجه بوده است.

در بین گروه های اصلی تنباکو با 15.2 درصد رشد قیمت مواجه بوده وبا اختلاف بسیار زیاد  غدا و نوشیدنی با 1.9 درصد در رده دوم و رستوران هاو هتل ها و تحصیلات در رده های بعدی هستند.

گفتنی است دلیل افزایش تورم در بخش دخانیات و نوشیدنی ها اعمال مالیات سنگین با هدف کاهش مصرف این مواد بوده است که نمودی جدی در بخش درآمد دولت و ایالات محلی  داشته است. به عبارت بهتر دولت از یک سو در ارایه خدماتی چون آب ، برق، گاز و.. یارانه پرداخت کرده ومنجر به کاهش تورم شده ولی در سوی دیگر برای کاهش مصرف مواد مضر برای سلامتی آنها را گران کرده و از این گرانی درآمد کسب کرده است.

همچنین قابل ذکر است که به نظر می رسد که بخش سرگرمی و فرهنگ به شدت متاثر از بیماری همه گیر کرونا است که نرخ این خدمات را در قیاس با سایر گروه های شاخص به طرز قابل توجهی کاهش داده است.

جدول زیر جدول تحول سطح تورم در امارت دبی از ابتدای سال 2019 است که از سایت ارقام برگرفته شده است:

جدول زیر مهمترین تغییرات را در گروههای اصلی تشکیل دهنده شاخص قیمت مصرف کننده در ماه اکتبر سال 2020 نسبت به مدت مشابه در سال 2019 نشان می دهد: