در قالب تفاهمنامه ای سه جانبه صورت گرفت: ارایه خدمات مشاوره ای به شرکت های دانش بنیان فعال در تجهیزات پزشکی

26 آبان 1399 1118 بازدید

پتانسیل  کشورهای همسایه برای  صادرات تجهیزات پزشکی ،بهداشتی و درمانی  بسیار بالا است و با توجه به فعال شدن شرکت های دانش بنیان برای ساخت و تامین تجهیزات پزشکی  باید فعالیت در حوزه برنامه ریزی، آموزش و همکاری در جهت بهبود زنجیره ارزش افزایش یابد.
به گزارش اتاق بازرگانی ایران و امارات نازنین فلاحتی رئیس کمیسیون تجهیزات پزشکی  اتاق مشترک ایران و امارات در جلسه ای با حضور دکتر نادرفلاحیان کارشناس روابط بین الملل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت و دکتر شاهرخ مهدوی دبیر انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت  تهران با بیان این مطلب افزود: این کمیسیون آماده همکاری با شرکت های دانش بنیان در حوزه تجهیزات بهداشتی در حوزه خدمات مشاوره ای برای توسعه صادرات تخصصی به امارات است و ازعضویت این شرکت ها در کمیسیون اتاق بازرگانی ایران و امارات  استقبال می کند.
این تولید کننده و صادر کننده تجهیزات پزشکی افزود: صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان در دو سال اخیر صرفه اقتصادی پیدا کرده ولی  به همین تناسب  قوانین محدود کننده صادرات، نحوه بازگشت ارز وبه طور کلی تجارت نیز سخت تر شده و لذا عضویت در کمیسیون تجهیزات پزشکی اتاق ایران و امارات می تواند این مصائب را با شناسایی و ارایه راه حل  در مسیر صادرات شرکت های دانش بنیان نوپا  کم کرد.
فلاحتی با اشاره به پتانسیل ها و فرصت های صادراتی تجهیزات پزشکی از طریق شرکت های خصوصی به امارات افزود:  امارات  مسیر صادرات بیشتر تجهیزات پزشکی  به کشورهای آفریقایی و کشورهایی که تجارت مستقیم با ایران برای آنها امکانپذیر نمیباشد، است  و ما در شرایط حال حاضر باید  از هر روزنه ای  برای افزایش تولید استفاده کرده و به  فکر بازارهای جدید باشیم.
همچنین در این جلسه دکتر فلاحیان کارشناس روابط بین الملل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت به حمایت‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت  به  توسعه صادرات دانش بنیان از طریق ایجاد ارتباط و معرفی ظرفیت های بخش خصوصی در عرصه بین الملل اشاره کرد و گفت: انتشار کتابچه شرکت های صادراتی حوزه سلامت و تلاش برای هم افزایی سازمان های دولتی و تشکل های خصوصی  در برنامه این معاونت است.
دکتر مهدوی دبیر انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت تهران  نیز با اشاره به ارتباط با 300 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت گفت:  در حدود 100 عضو فعال در انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت تهران عضو هستند.
وی ادامه داد:  این انجمن در قالب میز خدمت در خصوص جذب سرمایه گذارهای بخش خصوصی و دولتی شامل بانک ها، صندوق ها، VC ها و غیره جهت سرمایه گذاری در طرح ها و خدمات شرکت های نوپا و در حال توسعه خدمات ارایه داده و همکاری با کمیسیون صادرات تجهیزات پزشکی اتاق ایران و امارات می تواند در موفقیت این شرکت ها مفید باشد.
گفتنی است در پایان  این جلسه توافقی مبنی بر همکاری با اتاق بازرگانی ایران و امارات به عنوان نهاد خصوصی- مشاوره ای در حوزه های واردات، صادرات، امور اداری، مالیاتی، گمرکی، بانکی و غیره صورت گرفت و مقرر شد  علاوه بر معرفی کمیسیون تجهیزات پزشکی اتاق ایران و امارات  به اعضا در جهت حضور و عضویت ایشان در اتاق بازرگانی توصیه شود.

جلسه سه جانبه برای استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی برای توسعه صادرات تجهیزات پزشکی