بانک مرکزی امارات: سال 2021 تولید ناخالص داخلی 3.6 درصد رشد می کند/ بسته 105 میلیارد دلاری تحرک اقتصادی

23 آذر 1399 2648 بازدید

تنها چند روز از اعلام  برآورده ای منفی از نرخ رشد اقتصادی امارات در سال 2020 و  احتمال نرخ رشد 1.3درصدی در سال 2021 از سوی موسسات معتبر جهانی خبرگزاری رسمی امارات به نقل بانک مرکزی  امارات متحده عربی  خبر از بسته 105 میلیارد دلاری  حمایتی از اقتصاد  این کشور داد. مجموع بسته های پیشنهادی 3838 میلیارد دلاری (105.6 میلیارد دلار) برای حمایت از اقتصاد اعلام شده است.

انتظار می رود که تولید ناخالص داخلی غیرنفتی امارات متحده عربی در سال 2021 3.6 درصد رشد کند، خبرگزاری دولتی وام روز شنبه با استناد به برآوردهای بانک مرکزی گزارش داد که اقتصاد از انقباض پیش بینی شده در سال 2020 بازمی گردد.

بانک مرکزی امارات در گزارش سه ماهه دوم خود درباره اقتصاد ، اخیراً گفته بود که پیش بینی می شود اقتصاد غیرنفتی 4.5 درصد برای سال 2020 به دلیل همه گیری Covid-19 منقبض شود. مجموع بسته های پیشنهادی 3838 میلیارد دلاری (105.6 میلیارد دلار) برای حمایت از اقتصاد اعلام شده است.

این گزارش در حالی ارائه می شود که کمیته مسئول هماهنگی و پیگیری اجرای برنامه بهبود اقتصادی امارات متحده عربی دومین جلسه خود را در روز شنبه برگزار کرد و در آن پیشرفت 15 طرح مرحله اول را بررسی کرد و نشان داد که 46 درصد از طرح ها  تاکنون تکمیل شده است.

ابتکارات عمده ای تا به امروز تصویب شده است، از جمله اصلاحات در قانون ورشکستگی، تخصیص کمک های بلاعوض و مشوقهای معافیت مالیاتی  به موسسات گردشگری، ارتقا سرمایه گذاری مستقیم خارجی از طریق اصلاح قانون شرکت های تجاری، اصلاحیه قانون معاملات تجاری و جرم زدایی چک های بی محل، کاهش عوارض و مالیات از بخش گردشگری، افزایش انعطاف پذیری بازار کار، برنامه جامع حمایت اقتصادی هدفمند به منظور تقویت نقدینگی در بخش مالی و بانکی در کشور توسط بانک مرکزی.

این کمیته ، به ریاست عبدالله بن طوق آل ماری ، وزیر اقتصاد ، در جریان تلاش مقامات ذیربط در هماهنگی و پیگیری اجرای ابتکارات این مرحله و تقویت نتایج قرار گرفت. بنابراین ، آنها مشتاقند تأثیر خود را اندازه گیری کنند تا از حمایت های فوری مورد نظر از بخشهای مختلف اقتصادی اطمینان حاصل کنند و به تسریع سرعت بهبود اقتصاد ملی کمک کنند.

6 مسیر بسته 105 میلیارد دلاری

این کمیته بر روی دستاوردهای هر یک از شش مسیر بسته عبارتند است : ابتکارات، که بر توانمندسازی اقتصاد جدید و توسعه بخشهای دارای اولویت دار تاکید دارد،  گشودن بازارهای جدید در سطح محلی و بین المللی، ارائه حمایت مالی و تسهیل اعطای وام ،ارتقا صنعت گردشگری و بالاخره جذب و حفظ استعداد و نوآوری است.

ال ماری گفت: امارات متحده عربی گام های جدید و مهمی در حمایت از اقتصاد ملی و تسریع سرعت بهبود بخش های مختلف حیاتی از تأثیر همه گیری Covid-19 برداشته است.

بسته های حمایت اقتصادی و ابتکارات به تداوم تجارت کمک کرده، حرکت اقتصادی را افزایش داده و توانایی آنها را برای رشد و رقابت در بخشهای مختلف حیاتی تقویت می کند.

او گفت: رییس جمهور  تأیید کرده است که محافظت ، حمایت و توسعه بیشتر اقتصاد مطابق با الگوی پایدار از اولویت های استراتژی و برنامه های دولت امارات متحده عربی است. ما به تلاش خود برای تکمیل اجرای ابتکارات طرح بهبودی طبق برنامه مصوب ادامه می دهیم.

گفتنی است موسسه IIFانتظار دارد امارات متحده عربی در سال 2020 انقباض 5.7 درصدی را تجربه کند و پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی واقعی امارات متحده عربی تا سال 2023 به سطح 2019 بازگردد.

به گفته اقتصاددانان و تحلیل گران، این امر به این دلیل است که افت شدید گردشگری و فعالیت های املاک و مستغلات  دو پایه اصلی در بخش غیر نفتی و کاهش تولید نفت و قیمت نفت در سال 2020 رخ داده است.

همچنین انستیتوی مالی بین المللی پیش بینی کرده است که اقتصاد 414 میلیارد دلاری امارات متحده عربی، تحت اثرات  ابوظبی (59 درصد تولید ناخالص داخلی امارات متحده عربی 2019) و دبی (28 درصد) ، 6.6 درصد در سال 2020 منقبض  شود و به دنبال آن جهش جزئی 1.3 درصدی در سال 2021 توسط صندوق بین المللی پول قابل تصور است.

به این ترتیب می توان حدس زد که تولید ناخالص داخلی دبی و ابوظبی  27.3 میلیارد دلار کوچک شده است .

رشد 1.3 درصدی برای 2021

انستیتوی مالی بین المللی مستقر در واشنگتن انتظار دارد امارات متحده عربی در سال 2020 انقباض 5.7 درصدی را تجربه کند و در سال 2021 بهبود متوسط ​​3.1 درصدی را تجربه کند.

رتبه بندی جهانی اس اند پی S&P Global Ratings در گزارش اخیر خود گفته است که ابوظبی می تواند از سال 2021 انتظار بهبود اقتصادی تدریجی را داشته باشد ، اما تولید ناخالص داخلی واقعی تقریباً تا سال 2023 به سطح 2019 نزدیک خواهد شد.

پتروشیمی و ساخت ساز محرک امارات در سال 2022

مدیررتبه بندی های مستقل  اس اند پی نوشت:  "با از بین رفتن محدودیت های تولید نفت اوپک پلاس و تولید گاز جدید ، تولید بخش هیدروکربن از سال 2022 افزایش خواهد یافت. بهبود بخش غیرنفتی توسط سرمایه گذاری عمومی در تولید به ویژه پتروشیمی ها ، تدارکات و ساخت و ساز انجام خواهد شد".

این گزارش خاطر نشان کرد که به دلیل کاهش تولیدات اوپک پلاس ، تولید نفت ابوظبی در سال 2020 از 3.1 میلیون در سال 2019 به طور متوسط ​​2.8 میلیون بشکه در روز کاهش یافت و لذا امسال (2020) بخش های غیرنفتی مانند املاک و مستغلات ، تجارت ، خرده فروشی و گردشگری به شدت منقبض می شوند.