شرکای اصلی امارات در تجارت/مهمترین کالاهای تجاری برای امارات کدامند؟ + جدول

13 آبان 1399 1851 بازدید

383 میلیارد درهم ارزش تجارت خارجی غیر نفتی امارات در سه ماهه اول سال 2020 است.

بر اساس آماری که سایت ارقام اعلام کرده است ،تجارت خارجی غیرنفتی امارات متحده عربی در سه ماهه اول سال 2020 با 3 درصد کاهش  به 383.4 میلیارد درهم نسبت به مدت مشابه سال 2019 کاهش یافته است. که  بیشترین تاثیر آن  بر روی صادرات مجدد است. احتمالا نقش  کاهش مبادلات تجاری با ایران دراین باره نقش بسزایی داشته است .  این در حالی است که  کارشناسان بر این باورند اثر کرونا در فصل های بعدی بیشتر دیده خواهد شد.

جدول شماره یک : تجارت خارجی غیرنفتی امارات در سه ماهه اول سال 2020 (میلیارد درهم)

در این گزارش طلا در فهرست با ارزش ترین کالاهای تجارت خارجی دبی  قراردارد.  ارزش این فلز زرد در تجارت سه ماهه اول سال 2020 میلیاردی   53.8 میلیارد درهم اعلام شده و پس از آن تجارت تلفن همراه  با 37 میلیارد درهم  در رتبه دوم و جواهرات و خودرو نیز در رده های بعدی هستند.

جدول شماره 2: برجسته ترین کالاهای تجارت خارجی امارات در سه ماهه اول سال 2020

همچنین این گزارش نشان می دهد که امارات متحده عربی تنوع بازارهای تجارت خارجی خود را حفظ کرد ، زیرا چین در رده نخست شرکای تجاری دبی در سه ماهه نخست سال جاری قرار داشت و ارزش تجارت امارات متحده عربی با چین به 42.3 میلیارد درهم رسید.

هند در وضعیت دوم شریک تجاری این کشور قرار گرفت، ارزش تجارت امارات متحده عربی با هند در حدود 33.6 میلیارد درهم بود.

در حالی که عربستان سعودی در جایگاه اولین شریک تجاری امارات در خلیج فارس و جهان عرب و سومین شریک تجاری در جهان قرار گرفت. تجارت 25.8 میلیارد درهم با این کشورنشان از روابط محکم اقتصادی و جایگاه این کشور منطقه در اقتصاد عربستان دارد.

جدول شماره 3 : مهمترین شرکای امارات