آدرس سیف به همتی درباره منشا نوسان ارزی

12 مهر 1399 481 بازدید

ولی الله سیف، رئیس کل پیشین بانک مرکزی آدرس منشا تشدیدکننده نوسان در بازار ارز رادر قالب یادداشتی به عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ ولی الله سیف در این یادداشت به نوسانات ارزی اخیر واکنش نشان داد و این نوسانات را بی سابقه ارزیابی کرد. به گزارش اقتصادنیوز او در این یادداشت با اشاره به بازار فردایی ارز تاکید کرد:«بانک مرکزی باید با اختیارات کامل، اعتماد به نفس و اطمینان از حمایت های حاکمیت به شیوه مناسب در این بازارها ورود کرده و سعی کند در عمل کنترل آنها را به دست گیرد.»

تاکید رئیس کل پیشین بانک مرکزی بر لزوم حمایت های حاکمیت از اقدامات بانک مرکزی به احتمال زیاد مرتبط با تجربه او در زمینه تلاش برای مدیریت نوسانات ارزی باشد، در نیمه دوم سال 96 بانک مرکزی برای کنترل نوسانات بازار نقدی، به بازار فردایی ورود کرد، اما در ادامه برای مدیران بخش ارزی به اتهام ورود به بازار غیر رسمی پرونده قضایی تشکیل شد. ازآن تاریخ بانک مرکزی در مدیریت بازار فردایی به واسطه تبعات حقوقی وقضایی آن احتیاط کرده است. به گفته سیف همین احتیاط چاشنی نوسانات امروز ودر کنار عوامل اصلی نظیر تحریم شده است.

متن کامل این یادداشت که پس از مدت ها سکوت منتشر شده، به نقل از کانال تلگرامی ولی الله سیف به این شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

در شرایط حاضر شاهد شدت التهاب در بازار ارز هستیم که موجبات نگرانی مسؤلین، فعالین اقتصادی و آحاد مردم را فراهم کرده است. این پدیده جدیدی نیست و در گذشته هم سابقه داشته است ولی می توان گفت از حیث شدت و دامنه نوسانات و همچنین طول دوره زمانی، در مقایسه با گذشته بی سابقه است. از اوایل سال ۹۷ تا به حال نرخ ارز بیش از ۴۰۰ درصد افزایش را به خود دیده است و علاوه بر آن شاهد نوسانات شدیدی هم بوده ایم که فعالیت های اقتصادی را به شدت تحت تأثیر قرار داده و ظاهراً همچنان ادامه دارد.

تردیدی نیست دلیل اصلی این امر، محدودیت های ناشی از تحریم و همچنین تورم شتابنده ای است که در اقتصاد با آن مواجه هستیم. درعین حال عواملی وجود دارند که در صورت عدم کنترل، موجب افزایش شدت و دامنه نوسانات می شوند. یکی از مهمترین عوامل

تأثیرگذار، بازارهای غیر رسمی هستند که در شرایط نوسانی و التهاب در بعضی از نقاط تهران، برخی شهرستان ها و برخی کشورهای همسایه توسط سفته بازان و نوسان گیران ایجاد شده و رونق می گیرند.

بی تردید در صورتی که حاکمیت نسبت به این عوامل بی تفاوت باشد و آنها را به حال خود رها کند، سفته بازان اعلام نرخ ارز در بازار را به دست گرفته و عملاً کنترل بازار را از دست بانک مرکزی خارج می کنند.

مهمترین این بازارها، بازار معاملات فردایی است که متأسفانه این روزها شاهد رونق مجدد فعالیت آن هستیم. البته در این مجال قصد تبیین علمی اهمیت این بازارها و نحوه عملکرد و تاثیرگذاری آنها بر اقتصاد کشور را ندارم. در مورد عوامل و متغیرهای میان و بلند مدت تأثیرگذار بر بازار ارز هم در فرصتی دیگر نکاتی را به عرض خواهم رساند.

اما آنچه در کوتاه مدت و به فوریت باید انجام شود این است که بازار غیر رسمی معاملات فردایی -که تجربه نشان داده، علیرغم دستورات و اقدامات قهری توانسته است به فعالیت های خود ادامه دهد و عملاً با استفاده از کانال های تلگرامی و شبکه مجازی تعیین کننده نرخ ارز در اقتصاد باشد-، به نوعی تحت کنترل بانک مرکزی قرار گیرد.

بانک مرکزی باید با اختیارات کامل، اعتماد به نفس و اطمینان از حمایت های حاکمیت به شیوه مناسب در این بازارها ورود کرده و سعی کند در عمل کنترل آنها را به دست گیرد و به دلالان و نوسان گیرانی که برای تامین منافع خود، اقتصاد کشور را با چالش روبرو می کنند اجازه ضربه زدن به اقتصاد ملی را ندهد.

منبع: اکسپورتنا