تشدید تورم در صورت بی‌توجهی مجلس به اصلاح طرح کوپن کارت

13 مهر 1399 423 بازدید

مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر ضرورت اتخاذ سیاستی کارآمد برای افزایش دسترسی دهک‌های پائین درآمدی به کالاهای اساسی، پیشنهاداتی را برای اصلاح منابع پیش‌بینی شده جهت طرح کوپن کارت ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی، با تاکید بر ضرورت اتخاذ یک سیاست کارآمد جهت افزایش دسترسی دهک‌های پایین درآمدی به کالاهای اساسی، پیشنهادهایی برای اصلاح منابع پیش بینی شده برای اجرای طرح تامین کالاهای اساسی ارائه داد.

در این گزارش آمده است: عدم توجه مناسب به موارد ذکر شده، می‌تواند سیاست‌های حمایتی اتخاذ شده را به ضد خود تبدیل کند و با دامن زدن به کسری بودجه، موجبات استقراض بیشتر دولت از بانک مرکزی و افزایش تورم در سال‌های آینده را فراهم آورد که در عمل کاهش قدرت خرید مضاعف اقشار آسیب‌پذیر را در پی خواهد داشت.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس دریافت درصد بسیار کمی از برخی تراکنش‌های بانکی به‌عنوان عوارض (مالیات) تراکنش‌ها، اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی و همچنین افزایش یک واحد درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، سه پیشنهادی است که برای تامین منابع اجرای این طرح پیشنهاد شده است.

منبع: خبرگزاری مهر