امیدواری به سازوکار مالی ایران و سوییس در نیمه اول سال آینده

21 مهر 1399 486 بازدید

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس با ابراز امیدواری نسبت به ساز و کار مالی ایران و سوییس در نیمه اول سال آینده، گفت: تحریم 18 بانک باقی‌مانده در فهرست وزارت دارایی آمریکا به منزله سخت شدن بیش از حد تجارت بین‌المللی ایران به ویژه در زمینه کالاهای بشردوستانه نظیر غذا و دارو است و از این جهت، تحریم این 18 بانک خبر خوبی نیست.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ شریف نظام مافی گفت: اعمال این تحریم‌ها در چنین مقطعی، نوعی حرکت تبلیغاتی قبل از انتخابات نیز تلقی می‌شود؛ به ویژه که به نظر می‌رسد تیم ترامپ تا حدودی از رقیب خود عقب مانده و امکان شکست او در انتخابات چهار نوامبر آمریکا وجود دارد.

نظام مافی گفت: آنها سعی می‌کنند که لغو محدودیت‌های تحریمی، نظیر بازگرداندن شرایط بانکی به دوران برجام را برای دولت بعدی دشوار یا حتی غیرممکن کنند. حال اگر ترامپ شکست بخورد، تا زمانی که دولت بعدی بر سر کار بیاید، سه الی چهار ماه زمان خواهد برد و ما باید حتی برای تشدید تحریم‌ها نیز آماده باشیم.

وی اظهار داشت: برای راه‌اندازی سازوکار مالی ایران و سوئیس زمان بسیاری صرف شد و مذاکرات پیچیده‌ای در مورد آن صورت گرفت. بحران کرونا و پس از آن، بلوکه شدن منابع ایران در کشورهای مختلف کاربری این کانال را در حد انتظارات ما پیش نبرد. انتظار این است که در ماه‌های آینده به ویژه اکنون که تحریم‌های جدید وضع شده، این کانال بتواند حجم بالایی از مبادله کالا میان ایران و سوئیس را پوشش دهد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس گفت: اگر تیم بایدن پیروز شود، احتمالا منابع بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف، دست‌کم برای مراوده اقلام بشردوستانه آزاد می‌شود و تا زمان عادی شدن روابط بانکی، یعنی حدودا در شش ماه نخست پس از این تحولات، کانال مالی ایران و سوئیس، بسیار پر فعالیت خواهد بود.

منبع: اکسپورتنا