صادرکنندگان 8 میلیارد دلار از 27 میلیارد دلار تعهد خود را پس دادند

11 مهر 1399 466 بازدید

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه صادرکنندگان 8 میلیارد دلار از 27 میلیارد دلار تعهد ارزی ایفا نشده خود را به کشور بازگرداندند، گفت: تعهدات معوق صادرکنندگان به 19 میلیارد دلار رسیده، ضمن اینکه نرخ دلار نیمایی نیز به محدوده 23 هزار تومانی بازگشته است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: در اوج فشار حداکثری و بعد از دو سال مقاومت در خط مقدم جنگ اقتصادی و در مقابل شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های پولی و بانکی و علیرغم محدودیت دسترسی به درآمدهای ارزی کشور، بانک مرکزی با تمرکز بر تأمین کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی، نیازهای اساسی و ضروری کشور را، با تمام سختی‌ها به خوبی و کفایت تامین کرده و اجازه نیز نداده است که وضع کنندگان تحریم به هدف اصلی خودشان در دو سال گذشته که همانا فروپاشی اقتصاد کشور بود، برسند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: با افزایش نرخ ارز در چند هفته اخیر که در مورد دلایل آن به موقع خود توضیح خواهم داد، هجمه‌های سازمان‌یافته و بعضأ با هدف‌های خاص، علیه بانک مرکزی آغاز شده است؛ اما با وجود سختی‌ها و دشواری‌ها، کنترل نرخ ارز دغدغه مهم بانک مرکزی است، اما مردم مطمئن باشند بانک مرکزی تلاس خود را بیشتر در بازارها و برای عبور مطمئن از آخرین مراحل فشار حداکثری، ادامه خواهد داد.

به گفته همتی، این روزها بعد از طرح مکانیزم ماشه، اخباری در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می‌شود، فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تأثیر عملی آن، متأسفانه تأثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است. در حالیکه در مقابل آن، خبرهای مثبتی از منابع مسدودی دارم و نیز، همانطور که قبلا گفتم روند عرضه و معاملات حواله های ارزی در بازار دوم و در بسترسامانه نیما، بخصوص سه ماهه اخیر، بهتر از قبل شده است.

وی اظهار داشت: صادر کنندگان بالغ بر ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا نشده خود، مربوط به پروانه‌های صادراتی سالهای ۱۳۹۷ — ۱۳۹۸خود را، به تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده و مانده تعهدات آنها به حدود ۱۹ میلیار دلار کاهش یافته است.

همتی گفت: میانگین وزنی نرخ ارز در سامانه نیما نیز با روند کاهشی به محدوده ۲۳ هزار تومان به ازای هر دلار رسیده است که البته تأثیرخود را به تدریج در نرخ های بازار نشان خواهد داد.

منبع: اکسپورتنا