امارات نامزد عضویت غیردائمی در شورای امنیت سازمان ملل شد

09 مهر 1399 596 بازدید

روز سه شنبه امارات متحده عربی رسما نامزدی خود را برای عضویت غیردائمی در شورای امنیت سازمان ملل اعلام و کارزار برای دستیابی به کرسی غیردائمی در شورای امنیت سازمان ملل برای دوره 2020 و 2024 آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ امارات نامزدی خود را طی بیانیه ای که عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه و همکاری بین المللی کشور با حضور در هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرائت کرد و اعلام داشت.

وی گفت: کشور من با همان اقدامات و اصولی که بر اساس آن اعلام موجودیت کرده به تلاش‌های خود برای همکاری با اعضای شورا برای حفاظت از صلح و امنیت بین‌المللی ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه امارات افزود:ما از میزان مسئولیت ناشی از عضویت و میزان چالش‌های پیش روی شورا آگاه هستیم و تاکید می‌کنم که کشورمن با عزم و مصرانه در جهت حل مسائل مهم کشورها تلاش خواهد کرد و در این راه ازدرکی  که از بحران ها داریم تجربه ما در منطقه عربی و روابط نزدیک ما با کشورها سود خواهیم  برد کشور من  همچنان  خواستار مشارکت سازمانهای منطقه ای جهت ایجاد راه‌حل پایدار برای بحران ها است  و ما به حمایت شما به منظور تحقق این اهداف تکیه داریم.

قرار است مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ژوئن 2021 پنج عضو غیر دائمی شورای امنیت را برای دوره 2020 و 2023 انتخاب کند. تعداد اعضای غیردایمی شورا 10 عضو است که برای دوره ای دو ساله انتخاب می شوند.

نامزدی امارات متحده امروز پس از دریافت تایید اتحادیه کشورهای عربی برای کاندید شدن این کشور در سال 2012 و نیز تایید گروه آسیا -  اقیانوسیه در ژوئن سال 2020 اعلام شد.

امارات متحده عربی از زمان اعلام وحدت هفت امارت و تاسیس کشور در دسامبر 1971 به سازمان ملل متحده پیوست پیشتر نیز از سال 1986 تا 1987 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.