در تحریم هم 5.3 میلیارد دلار پول جابجا کردیم

19 مهر 1399 455 بازدید

معاون امور بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه در شش ماهه سال جاری 5.3 میلیارد دلار پول برای خرید کالاهای اساسی از سوی سیستم بانکی تحریم شده، جابجا شده است، گفت: قرار نیست با تحریم جدید وزارت خزانه داری آمریکا، اتفاق جدیدی در عرصه نظام بانکی ایران رخ دهد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ حمید قنبری، معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی گفت: تمامی بانکهایی که اسامی آنها در فهرست تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا ذکر شده، پیش از این نیز تحریم شده بودند؛ به نحوی که بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، تمام تحریم‌هایی را که امریکا تعلیق یا لغو کرده بود، فعال شد و این بانکها نیز از همان زمان، مشمول تحریم قرار گرفتند؛ لذا با تحریم اخیر، اتفاق جدیدی در مورد این بانکها نیفتاده است و لذا اینها بانکهایی نبودند که مشمول تحریم نباشند و الان تحریم شده باشند.

وی افزود: نوع اعلام این خبر نیز به خوبی نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها خود می‌دانند که قرار نیست اتفاق جدیدی در نتیجه این تحریم رخ دهد؛ چراکه در مواردی که آنها قصد دارند یک مجموعه مالی را تحت تاثیر قرار دهند؛ آن تحریم را ناگهانی اعمال می‌کنند؛ در حالیکه آمریکایی‌ها از یک ماه گذشته مکررا اعلام کردند که قصد دارند این بانکها را تحریم کنند و می‌گفتند که این بانکها به زودی مشمول تحریم قرار خواهند گرفت و در آینده‌ای نزدیک، اخبار مرتبط با آن را اعلام خواهیم کرد.

به گفته قنبری، اعلام مجدد تحریم ۱۸ بانک و موسسه مالی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، صرفا اثر سیاسی، رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد و وقتی که یک بانک مشمول تحریم نباشد و برای اولین بار تحریم شود، قطعا بر روابط کارگزاری آن بانک اثراتی به جای خواهد گذاشت؛ به این معنا که بانکهای خارجی که با آن بانک کار می‌کنند، در نتیجه تحریم تصمیم می‌گیرند که فعالیت خود را ادامه بدهند یا متوقف کنند؛ یعنی اگر بانک طرف مراوده بانک تحریم شده ایرانی، در آمریکا شعبه داشته و روابط کارگزاری داشته باشد، تصمیم می‌گیرد که روابط را مورد بازنگری قرار دهد؛ ولی اگر این روابط را نداشته باشد، روابط با بانک ایرانی را ادامه می‌دهد.

وی اظهار داشت: آنچه که باید در این مسیر تصمیم‌گیری شود، دو سال پیش اتفاق افتاده است و بانکهایی که طرف قرارداد ایران بودند، تصمیم خود را در ادامه یا توقف مبادلات با ایران گرفته‌اند.

قنبری گفت: آن دسته از بانکهای خارجی که کار خود را با بانکهای تحریم شده ایرانی از دو سال قبل ادامه داده‌اند یا در حوزه‌های کالاهای اساسی و اقلامی که مشمول تحریم نیستند، کار می کنند و یا تصمیم گرفتند به دلیل عدم ارتباط با آمریکا، روابط بانکی خود را با ایران ادامه دهند؛ لذا تغییر خاصی رخ نخواهد داد.

وی اظهار داشت: در دو سال گذشته وضعیت روابط بانکی و تامین مالی تجارت خارجی خود را به نحوی حفظ کردیم که اثری بر وضعیت تامین کالاها در داخل کشور وجود نداشته باشد با اینکه در این دو سال شدید ترین تحریم ها بر نظام بانکی و مالی کشور، اعمال شده است.

به گفته قنبری، توانستیم ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم و مواد اولیه واحدهای تولیدی را تامین کنیم.

معاون امور بین الملل بانک مرکزی ادامه داد: در ۶ ماه نخست امسال با وجود همه فشارها، توانستیم ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز را برای کالاهای اساسی تامین کنیم و همچنان هم این فعالیت ادامه می یابد.

وی اظهار داشت: صرفاً از طریق بانک ها کار نمی کنیم به جزء آن کانال های دیگری وجود دارد که از طریق آن ارز مورد نیاز دینفعان را تامین می کنیم.

منبع: اکسپورتنا