4 پیشنهاد برای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص

06 مرداد 1399 335 بازدید

معاون فنی و امور گمرکی طی نامه ای به مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی پیشنهادهایی برای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ در این نامه مهرداد جمال ارونقی خواستار کاهش زمان صدور مجوز ترخیص کالا حداکثر تا هفت روز شد و اعلام کرد: مرجع اعلام کاربرد کالاهای طبقه بندی شده بر اساس نظام هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا مشخص شده و یا ردیف های ملی ۸ رقمی پالایش شوند.

متن کامل نامه را در زیر بخوانید:

«جناب آقای دکتر تهرانی

مشاوره محترم وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی- وزارت امور اقتصاد و دارایی

با سلام و احترام در اجرایی دستور هامش نامه شماره ٣٨٣٩٧ مورخ ٩٩/۴/١۴ رئیس دفتر محترم معاون اول ریاست جمهوری موارد ذیل را به استحضار می رساند:

اجرای پیشنهادات اعلام‌شده از سوی معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور تاثیر شگرفی در انجام تشریفات گمرکی و روند ترخیص کالا خواهد گذاشت.

علاوه بر آن در راستای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص پیشنهاد می شود:

١- مطابق پیشنهاداتی که بارها مطرح و به تصویب رسیده و ابلاغ نیز گردیده است، نمونه برداری توسط یک مرجع صورت پذیرفته و توسط یک مرجع واحد در خصوص کلیه مجوزهای قانونی اعلام نظر شود. (تصریحا، منظور صدور مجوز قانونی واحد با در نظر گرفتن جمیع جهات از سوی مرجع واحد است نه تسری و پذیرش یک مجوز قانونی توسط مراجع متولی صدور مجوزهای قانونی)

٢- تمامی سازمان های متولی صدور مجوز های قانونی مکلف و موظف شوند شرایط و مشخصات مورد نظر خود، نام موسسات و سازمانهای کنترل کننده و مجری ضوابط مذکور، زمانبندی بررسی و آزمایش کالاهای تحت پوشش خود را ضمن لحاظ نمودن حداکثر تسهیل و تسریع در امور، با درج آگهی در جراید به اطلاع واردکنندگان، صادرکنندگان و سازمانهای اجرایی ذیربط برسانند.

٣- در اجرای مواد مصرح قانونی و مصوبات ابلاغی، تمامی سازمان های صادر کننده مجوز های قانونی مکلف و موظف به صدور مجوزهای قانونی ترخیص ظرف حداکثر ۷ روز اداری گردند و همچنین صدور مجوز ثبت سفارش نیز از این قاعده مستثنا نگردیده و سفارشات صاحبان کالا جهت ورود کالاهای تجاری ظرف حداکثر ۷ روز اداری به صورت سیستمی ثبت و ابلاغ گردد.

۴- علی رغم این که بخش وسیعی از اقلام در نظام هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا بر اساس «کاربرد کالاها» طبقه بندی شده و بر همین اساس نیز به درخواست وزارتخانه های متولی امر، ردیف‌های ملی ایجاد شده است، با این وجود مرجع تعیین و اعلام کاربرد این اقلام جهت طبقه بندی کالاها مشخص نیست و هیچ سازمانی مسئولیت این امر را نمی‌پذیرد؛ بنابراین ضرورت دارد یا مرجع اعلام کاربرد کالاهای اشاره شده از جمله کاغذ، لوله، پلیمر و … مشخص و ابلاغ شود و یا ردیف های ملی ۸ رقمی پالایش شوند.

مهرداد جمال ارونقی

معاون فنی و امور گمرکی»

منبع: اکسپورتنا