رویاهای امارات سقف ندارد

15 مهر 1399 859 بازدید

امارات متحده عربی نامزدی خود برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل را اعلام کرد. عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه و همکاری بین‌المللی امارات، روز سه‌شنبه هفته گذشته، پس از رایزنی با سایر کشورهای عربی درخواست نامزدی خود به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت را در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ قرار است این مجموعه در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ برگزار شود و در مورد انتخاب ۵ عضو آن تصمیم‌گیری کند. شورای امنیت ۱۵ عضو دارد که  کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین عضو دائم آن هستند و ده عضو دیگر به طور مداوم و هر دو سال انتخاب می شوند. امارات پیشتر نیز در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۷ عضو شورای امنیت بوده است.

امارات متحده عربی در سالهای ۱۹۷۱ و پس از اتحاد ۷ شیخ‌نشین ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس الخیمه و ام القوین از بریتانیا اعلام استقلال کرد. روش اداره‌ای این کشور تقریباً به صورتِ فدرال است و هر یک از امارات ها از استقلال بسیار برخوردار است اگرچه ابوظبی عنوان پایتخت امارات شناخته میشود.
اما آنچه این روزها در مورد امارات  جلب نظر می‌کند تلاش این کشور برای حضور درسطوح برتر بین‌المللی است. این کشور با استفاده از اقتصاد پررونق و سیاست خارجی فعالانه توانسته خود را به عنوان یکی از اقتصاد قدرت های مهم و بزرگ منطقه ای مطرح کند. به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای حضور در فضا و سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های نو گام های دیگری هستند که امارات قصد دارد با بر داشتن آن خود را در عرصه بین‌المللی نیز ثابت کند.
از زمانی که محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی و رئیس شورای وزیران امارات متحده عربی با حسرت به فرودگاه هیترو لندن گریست امروز نزدیک و ۶۰ سال می‌گذرد اما امروز فرودگاه دبی از فرودگاه هیترو بزرگتراست  و به یکی از بزرگترین مراکزحمل و نقل هوایی در جهان تبدیل شده است. این جهش بزرگ به جز با درایت و آینده‌نگری حاکمان امارت امکان‌پذیر نبودو

نگاه بلند حاکمان امارات و آینده‌نگری آنان باعث شده تا این کشور در زمره کشورهای قدرتمند منطقه خاورمیانه و با اعتبار در جهان قرار بگیرد. پاسپورت امارات یکی از قدرتمندترین پاسپورت های جهان است و کیفیت زندگی مردم در این کشور بسیار بالاست. سرمایه‌گذاری بر روی نیروی انسانی داخلی و استفاده بدون تعصب از متخصصان خارجی باعث شده تا امارات متحده عربی به الگوی معتبرو مهمی برای پیشرفت تبدیل شود.

حاکمان امارات نشان دادند که با عملگرایی می توان هر آرزویی را به واقعیت تبدیل کرد.