تخصیص۳.۵ میلیارد دلار سهمیه ارزی برای ۵ قلم کالای اساسی

14 مهر 1399 462 بازدید

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: بر مبنای گزارش بانک مرکزی در شش ماهه اول بیش از 3.5 میلیارد دلار سهمیه ارزی، 5 قلم کالای اساسی تخصیص یافته است.

به گزارش روابط  عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ محمدرضا کلامی گفت: تدارک تامین کالا از حوزه حفظ تعادل عرضه و تقاضا در بازار برقرار شده است.

وی افزود: 5 قلم کالای اساسی شامل ارز 4200 هستند و سهمیه ارزی حدود 6 میلیارد دلار برای یکسال برای این 5 قلم کالا در نظر گرفته شده است.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار کشور اضافه کرد: این 5 قلم شامل روغن خام، دانه روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت می باشند.

کلامی افزود: بر مبنای گزارش بانک مرکزی در شش ماهه اول بیش از 3.5 میلیارد دلار این سهمیه تخصیص یافته است.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: حدود 3 میلیارد دلار این اعتبار نیز در شش ماهه اول سال تامین ارز شده است.

وی ادامه داد: فرآیند تخصیص و تامین ارز این نوید را می دهد که با توجه به موجودی خوب ذخایر روند مناسب تامین کالاهای اساسی استمرار دارد.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار تصریح کرد: با مصوبه معاون اول رییس جمهور در بازدیدی که از گمرمات بندرعباس داشتند، مقرر شد تمام کالاهایی که بندرهای کشور بصورت رسوب وجود دارند ترخیص گردد.

کلامی تاکید کرد: این اقدامات فضای آرامش بازار را حفظ می کند .

سخنگوی ستاد تنظیم بازار اعلام کرد: نباید به فضای روانی متاثر از نوسانات قیمت ارز دامن بزنیم.

کلامی گفت: مقادیر تامین و تخصیص ارز بالای 50 درصد است علاوه بر کالاهایی که در بندر بوده و تعیین تکلیف شده است، مابقی کشتی های حمل بار نیز در راه هستند.

منبع: اکسپورتنا