رئیس اتاق بوشهر: اکسپو دبی؛ فرصتی برای توسعه تجارت

06 مهر 1400 596 بازدید

رئیس اتاق بوشهر در یادداشتی از اکسپو ۲۰۲۰ دبی به عنوان فرصتی برای توسعه سطح مناسبات بین‌المللی ایران به ویژه با کشورهای همسایه یاد کرد.

خورشید گزدرازی، رئیس اتاق بوشهر در یادداشت خود درباره اکسپو ۲۰۲۰ دبی تصریح کرد: حضور ایران در این رویداد فرصتی در راستای توسعه هم‌گرایی و جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی است.

او در این یادداشت می‌افزاید: تمامی کشورها برای تقویت اقتصاد خود و رقابت‌پذیر کردن آن که به اقتدار سیاسی بیانجامد با آهنگی سریع در حرکت بوده و در تمامی حوزه‌ها از هیچ فرصتی برای رسیدن به این مهم چشم‌پوشی نمی‌کنند، چون باور دارند یگانه راه تحصیل اهداف یاد شده هم‌گرایی جهانی بوده و هیچ کشوری به صورت جزیره‌ای و جدا از دیگر کشورها نمی‌تواند توفیقی به دست آورد.

از جمله رویدادهای بزرگ و پر اهمیت جهانی پیش‌رو " اکسپو دبی " است که پس از جام جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک، بزرگ‌ترین رخداد جهانی قلمداد می‌شود و به المپیک فرهنگ ملل نیز شهره است. قدمت برگزاری نمایشگاه به هزاران سال قبل باز می‌گردد؛ اما برگزاری نمایشگاه به شیوه کنونی از اواسط قرن نوزدهم در کشورهای صنعتی آغاز و سپس به دیگر کشورهای جهان تسری یافت و ایران نیز برای اولین بار در سال ۱۸۵۱ به دستور امیرکبیر در نخستین نمایشگاه رسمی اکسپو که در کاخ کریستال بریتانیا برگزار شد، شرکت کرد.

این نمایشگاه درگاهی است که تاریخ کشورها از گذشته تا آینده با نمایش دستاوردهای آنها و دورنمای توسعه آنها به نمایش گذاشته می شود.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی با تاخیری یک‌ساله به دلیل شیوع بیماری کرونا و جهانگیر شدن آن، طی چند روز آینده در دبی  افتتاح خواهد شد که مدت زمان اجرای آن نیز ۶ ماه خواهد بود.

این نمایشگاه دارای اهمیت خاص از زوایای مختلف است از جمله: اولین اکسپو در خاورمیانه، اولین رویداد بزرگ جهانی بعد از پاندومی کرونا که منجر به تعطیلی نسبی کسب‌وکارها و موضوعات مرتبط با آن از جمله نمایشگاه‌ها شد، حضور نزدیک به ۲۰۰ کشور در نمایشگاه، حضور شرکت‌ها و برندهای صاحب نام و نوین جهانی، پیش‌بینی بازدید حدود ۳۰ میلیونی از این اکسپو و همچنین تغییر ریاست جمهوری و یک دست شدن ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور و وعده افزایش سطح صادرات به کشورهای همسایه از طرف رئیس‌جمهور، تغییر نگاه غرب با رونق مذاکرات برجام، اتفاقات اخیر در کشورهای همسایه، برگزاری جام جهانی قطر و همچنین ضرورت تعامل با همسایگان در برنامه کلان نظام که این موضوع در شعارهای سه‌گانه ایران در این اکسپو نیز تصریح شده است. شعارهای سه‌گانه ایران عبارتند از : ایران ، تمدنی کهن و استوار ، تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها.

هدف راهبردی ایران در این اکسپو جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای اقتصاد کشور است و این مهم میسر نمی‌شود مگر آنکه هر مخاطب عام، گردشگر یا سرمایه‌گذار به هنگام ترک پاویون ایران تصویری ماندگار از تمدن، فرهنگ، علایق، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران را در ذهن خود داشته باشد.

با تدقیق در موضوعات یاد شده، به منظور حضور شایسته در اکسپو دبی، رعایت نکاتی کلیدی برای رسیدن به نتایج متفاوت و شگرف در قیاس با اکسپو های گذشته الزامی است.

موضوع اصلی اکسپو ۲۰۲۰ دبی پیوند افکار، خلق آینده است که طرح اندیشه و تفکرات خلاقانه را دنبال می‌کند. به همین سبب و با باور این مهم که تمامی اکسپوها در درازمدت اثرات ارزشمندی بر تجارت، صنعت و فرهنگ کشورها دارند باید از این فرصت بی‌نظیر برای انتقال آگاهی‌ها و اطلاعات از استعدادها، توان و مقاصد ایران با ارائه ایده‌های نو و به‌روز به مخاطبان بهره برد و با معرفی برندهای کشور و همچنین توسعه آنها، گام‌های اساسی در توسعه تجارت به‌ویژه با کشورهای همسایه به منظور افزایش سهم فعلی ایران در بازار آنها ( ۲ درصدی از واردات آنها سهم ناچیزی است که به محصولات ایران اختصاص یافته است) برداشت. اکسپو بزرگ‌ترین گردهمایی جهانی در راستای نمایش چشم‌انداز و تصویر ذهنی کشورها برای آینده خود است.

اکسپو دبی تنها یک نمایشگاه نیست بلکه رویدادی برای معرفی فرهنگ، هنر، خلاقیت، اصالت، اراده و به تعبیری درگاهی به منظور معارفه شناسنامه و هویت یک ملت است که باید احساسی بسیار خوشایند در ذهن مخاطبان و بینندگان خود بر جای گذارد .

باید ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران برای تک تک بازدیدکنندگان به‌ویژه کشورهایی که در زمینه طرح‌های یاد شده دارای تجربه و سبک خاصی هستند، تبیین شود تا آنها را به حضور در ایران قانع کند.

برای پایان دادن به سریال ناکامی‌ها در اکسپوهای گذشته، لازم است دولت حمایتی هوشمندانه و جامع از بخش خصوصی برای بهره‌برداری از فرصت ایجاد شده در اکسپو دبی داشته باشد.