هشدار نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات؛ محاسبه نیمایی نرخ گمرک موج جدید گرانی قبل از عید ایجاد می کند

ارز نیمایی 17 دی 1399 870 بازدید

مهندس سعید مقیسه نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات نسبت به  موج گرانی جدید قبل از آغاز سال نو با مصوبه  اخیر کمیسیون تلفیق مبنی بر اعمال محاسبه عوارض گمرکی با محاسبه نرخ نیمایی ، هشدار داد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات ، سعید مقیسه در پاسخ به این سئوال که دلایل تصویب  مصوبه جنجالی کمیسیون تلفیق مجلس که در آن مبنای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی در سال آینده از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی افزایش داده شده چیست، گفت: طبق آنچه تاکنون رسانه ای شده این مصوبه به این دلیل تصویب شده  که از دهک های پایین جامعه حمایت کند و جلوی ترخیص واردات کالاهای لوکس مانند خودرو با ارز 4200 تومانی را بگیرند، یعنی مبنای اصلی مقابله با واردات کالاهای لاکچری مثل خودرو است که قبلا از ارز 4200 تومانی استفاده میکرده اند و بنا است که  به ارز نیمایی تغییر یابد و همچنین مطرح کردند که عده ای از واردکنندگان کالاهایشان را با ارز نیمایی وارد می کنند و با ارز آزاد می فروشند.
وی افزود: اگر ما به این مصوبه و دلایلی که مطرح می شود دقیق شویم قطعا به این نتیجه می رسیم که اعضای کمیسیون تلفیق اصلا شرایط روز و شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی را مد نظر قرار نداده اند و چون عده ای سوء استفاده کننده وجود دارد قرار است کل مساله را به جای حل کردن ، پاک کنند. لذا به نظر می رسد که این مصوبه بر پایه یک نظر کارشناسی نیست.
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات در ادامه  و در پاسخ به این سئوال که استدلال شما برای این که این مصوبه کارشناسی نیست، گفت: هم اکنون قسمت عمده ای از واردات ما مربوط به مواد اولیه صنایع، مواد اولیه دارو و یا تولیدات دیگر است، وقتی شما حقوق و عوارض را 5 یا 6 برابر کنید، قطعا هزینه های تولید افزایش خواهد داشت و متعاقب آن به تولیدکننده و نهایتا به مصرف کننده مخصوصا دهک های پایین فشار مالی وارد می شود و لذا  شرایط اقتصادی به مراتب نسبت به امسال سخت تر و غیر قابل تحمل تر خواهد شد.
مدیرعامل شرکت توسعه پردیس سبز با تاکید بر این که این مصوبه نه تنها منجر به تسهیل تجارت نخواهد شد بلکه مانعی برای تجارت و تولید خواهد بود و بار مالی زیادی به مردم تحمیل خواهد کرد، افزود: با این تصمیم حتی اگر نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی نیز وارد فرایند تولیدی شوند در کنار آن مواد دیگری وجود دارد که با ارز نیمایی ترخیص می شود، بنابراین افزایش هزینه های تولید را در اینگونه تولیدات پیش رو داریم.
وی ادامه داد: ما حتی با این وضعیت در دارو و تولیدات مختلف افزایش قیمت خواهیم داشت و این فشار فقط بر مردم وارد می شود و آن هم یک فشار مضاعف است که موج گرانی آن  بعد از تصویب بودجه و قبل از آغاز سال نو شروع خواهد شد و قیمت بسیاری کالاها را  4 یا 5 برابر خواهد کرد.
سعید مقیسه  در ادامه با اشاره به فشارهای موجود در بازار، خاطر نشان کرد: در شرایط تحریم، تجار وارد کننده و صادر کنند با شرایط سخت کار می کنند و وارد کنندگان در شرایطی به سر می برند که به ندرت می توانند کالا را مستقیم وارد کنند و این کالا باید در کشور ثالث تخلیه و بارگیری شود، حتی حواله ها به صورت غیر مستقیم ارسال شود، این ها هزینه هایی است که بعضا بر واردکنندگان و حتی صادرکنندگان تحمیل می شود.
نائب رییس اتاق بازرگانی مشترک این و امارات افزود: بنابراین اگر شما به جای تسهیلِ تجارت در شرایطی که دنیا با ما همکاری نمی کند، بیایید این شرایط سخت را در کشور اعمال کنید، و چنین مصوبه ای را در بودجه بگنجانیند  در همین امسال نیز شاهد کمبود مواد اولیه تولیدی و افزایش قیمت مواد اولیه تولید و نهایتا افزایش هزینه های تولید آن هم در سال جهش تولید که مد نظر مقام معظم رهبری است، خواهیم بود. زیرا حتی خبر قطعی شدن چنین مصوبه ای آرامش بازار را برهم خواهد زد.
وی در پایان و در پاسخ به این سئوال که واکنش اتاق ایران و امارات در این باره چه خواهد بود ، گفت: ما در اتاق قطعا این موضوع را پیگیری و نظرات کارشناسی و خطراتی که اقتصاد ، تولید و مردم با قطعی شدن چنین مصوبه ای مواجه می شود را در قالب نامه های رسمی در دستور کار قرار خواهیم داد  تا مراجع ذیصلاح حتی المقدور تغییراتی در این مصوبه داشته و مانع اجرای این مصوبه به شکل فعلی شوند.