چرا دبی هاب صادراتی ایران نشد؟

30 مهر 1399 1201 بازدید

فرشید فرزانگان، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات می‌گوید دبی می‌توانست به هاب صادرات کالاهای ایرانی تبدیل شود، اما در حالی که بالاترین رقم صادرات ما به امارات از 6.7 میلیارد دلار تجاوز نکرده، هندوستان سال گذشته 37 میلیارد دلار صادرات کالا به امارات داشته است و این دیگر کشورها هستند که از ظرفیت لجستیکی و ترانزیتی امارات بهره می‌برند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ در روزگاری که سوزن تحریم‌ها هنوز روی صفحه کوچکی از اقتصاد ایران گیر کرده بود و خبری از فشار حداکثری نبود، بسیاری در داخل کشور از امارات متحده عربی به عنوان هاب صادراتی ایران یاد می‌کردند و برای آن سمینار و همایش‌های تخصصی برگزار می‌شد. اما این فرصت اقتصادی هیچ‌گاه دست‌کم تا به امروز به دست نیامد و دیگر رقبای تجاری ایران از فرصت‌های موجود در همسایه جنوبی کشور، خزانه ملی خود را پر کردند.

نگاهی به آمار صادرات و سهم ایران در بازار امارات این روایت تلخ را تکمیل می‌کند. بر اساس آمارهای سال گذشته، میزان واردات امارات به حدود 260 میلیارد دلار رسید که ایران با صادرات نزدیک به 4.9 میلیارد دلار سهمی کمتر از 2 درصد واردات این امیرنشین را داشته است.

با این حال، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات معتقد است که ظرفیت صادرات غیرنفتی ایران به امارات معادل 11 میلیارد دلار است و نقشه راه سازمان توسعه تجارت ایران نیز روی این رقم ترسیم شده است.

به گفته فرشد فرزانگان، نزدیکی فرهنگی امارات با ایران در کنار دیگر قرابت‌های دو ملت، می‌توانست این کشور را به هاب صادراتی ایران تبدیل کند و کالاهای ایرانی از این منطقه به سایر نقاط خاورمیانه و شمال آفریقا وارد شود.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاری عظیمی در امارات در زمینه‌های ترانزیت و لجستیک، ارتباطات و فناوری صورت گرفته و دولت این کشور، استراتژی تجاری خود را روی ارائه خدمات به چهار پایتخت تهران، ریاض، دهلی‌نو و کراچی بنا کرده‌است، افزود: متاسفانه به دلیل تحریم‌ها، ایران از قافله تجارت برد -برد با امارات عقب ماند و در حالی بالاترین رقم صادراتی ایران به این کشور عدد 6.7 میلیارد دلاری را در حدود سه سال پیش ثبت کرده است که هند با رقم 37 میلیارد دلار دومین شریک بزرگ تجاری امارات است.

او ارزش صادرات مجدد امارات را رقمی معادل 130 میلیارد دلار در سال عنوان کرد  و گفت: آنچه که در حال حاضر از ایران به امارات صادرات می‌شود، شامل سبزیجات و صیفی‌جات، ماهی تازه، زعفران و خشکبار، شکلات و آجیل و تا حدودی نیز آهن و میلگرد و مشتقات هیدروکربونی است و به تازگی نیز هندوانه و گوجه فرنگی به سبد صادراتی ایران به این منطقه اضافه شده است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات یکی از ظرفیت های فعلی همکاری تجاری ایران با امارات را صادرات طلا و جواهرات به این کشور عنوان کرد و افزود: هند از جمله کشورهایی است که از این بستر تجارت گسترده‌ای را با امارات رقم زده به طوری که این کشور طلا و جواهرات را به امارات صادر و در آنجا مراحل ساخت و تولید جواهرات انجام شده و به سایر نقاط جهان ارسال می‌شود.

فرزانگان نرخ مالیات در دبی را 5 درصد عنوان کرد و این کشور با سیاستگذاری‌های درست و سرمایه‌گذاری گسترده، به منابع مالی عظیمی دست پیدا کرده و رویه های مرسوم کسب وکار و تجارت را نیز روز به روز تسهیل داده است.

وی سپس به مهم‌ترین موانع صادرات ایران به امارات اشاره کرد و نبود دیپلماسی اقتصادی، ضعف در سیاست‌های ارزی، صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه، عدم دسترسی به بازارهای هدف به صورت هدفمند و پیوند تجاری ضعیف با شرکای تجاری را چالش‌های این بخش دانست.

منبع: اتاق بازرگانی تهران