اتاق ارزی چه کرد؟

اخبار ایران و جهان 17 اردیبهشت 1392 16 بازدید

 


مسعود دانشمند – رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات

با به میان آمدن صحبت تعیین یک نرخ ارز در بودجه سال جاری، مساله‌ای که مطرح می‌شود تعیین نرخ واحد برای ارز و انحلال اتاق مبادله ارزی است. قبل از صحبت در مورد انحلال اتاق مبادلات ارزی باید به این نکته توجه کرد که خود هدف ایجاد اتاق مبادلات هیچ تاثیری در تسهیل روند تجارت خارجی نداشت. پیش از تاسیس اتاق مبادلات روند کار به این صورت بود که موارد مورد نیاز برای گشایش اعتبار به سازمان توسعه تجارت ارائه می‌شد و پس از تایید آن به بانک عامل ارجاع می‌شد. بعد از این مرحله بانک عامل به میزان ارز مورد نیاز درخواست لازم را به بانک مرکزی ارائه می‌کرد و پس از آن در صورت تایید، گشایش اعتبار صورت می‌گرفت.

با به میان آمدن پای اتاق مبادلات ارزی همین مراحل با اضافه شدن یک مرحله دیگر همراه بود که عملا روند تجارت را با مرحله جدیدی روبه‌رو می‌کرد. من در همان زمان هم اعلام کرده بودم که وجود اتاق مبادله ارزی نقشی در تسهیل این روند ندارد و حتی این مراحل را طولانی‌تر می‌کند. باید توجه کرد که اتاق مبادله ارزی و سازمان توسعه تجارت هریک زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند و در نهایت فرقی با یکدیگر ندارند.

در حقیقت منحل کردن این اتاق روند تجارت خارجی ایران را روان‌تر می‌کند و روال کار مانند گذشته می‌شود. اینکه با اضافه کردن یک مرحله موارد مورد نیاز برای گشایش اعتبار یک بار به سازمان توسعه تجارت برود و بعد از تایید مجدد به اتاق مبادله ارزی برود تنها کار صادرکنندگان و واردکنندگان را با مشکل همراه می‌کند. با توجه به اینکه تعیین نرخ ارز وظیفه بانک مرکزی است، با ایجاد اتاق مبادله ارزی ۳ نرخ در بازار ایجاد شد؛ در حالی که این امکان وجود داشت که بدون ایجاد اتاق مبادله، خود بانک مرکزی نسبت به اعلام نرخی واحد اقدام کند.

از جمله اهدافی که در زمان تاسیس اتاق مبادله عنوان می‌شد، نزدیک کردن نرخ ارز مرجع و آزاد به یکدیگر بود که البته این اهداف نیز محقق نشد. اگر بانک مرکزی برنامه‌ای برای تک نرخی کردن ارز داشت این مساله که در حیطه بازار پولی کشور است به راحتی از طریق این نهاد قابل انجام بود و چون این طوری نبود به نظر می‌رسد ایجاد اتاق مبادله ارزی در این میان تاثیری نداشت. به همین علت است که اگر بعد از تاسیس این اتاق تصمیمی برای انحلال آن گرفته شود هم باز تاثیری در سیاست‌های ارزی نخواهد داشت.

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator