یک بندر جدید نفتی در امارات متحده عربی در حال تاسیس است

اخبار ایران و جهان 07 مهر 1393 512 بازدید

روزنامه دیلی تلگراف انگلستان؛
یک بندر جدید نفتی در امارات متحده عربی در حال تاسیس است

 روزنامه دیلی تلگراف انگلستان روز دوشنبه خبر داد: یک مسیر صادراتی جدید برای نفت از خلیج فارس در سواحل دریای عرب در حال شکل گیری است.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از روزنامه یادشده، این بندر نفتی که پتانسیل تغییر شکل دادن بازارهای انرژی را دارد، با هدف خاتمه دادن به موقعیت استراتژیک ایران در تنگه هرمز طراحی شده است.

پس از آنکه دولت امارات میلیاردها دلار برای احداث یک خط لوله عظیم در کوه های حجر سرمایه گذاری کرد، نفتکش های بزرگ اکنون برای بارگیری یا سوختگیری در بندر فجیره واقع در امارات متحده عربی صف کشیده اند.

ایران هر زمان که می خواست، می توانست راه عبور کشتی های حامل نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس را با بستن تنگه هرمز مسدود کند.

کانال 21 مایلی و پهن هرمز، مسیر تردد یک سوم تانکرهای نفتی جهان است و شیخ نشین امارات واقع در خلیج فارس را به دریای عرب متصل می کند.

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات در حاشیه همایش انرژی که در تاریخ 23 سپتامبر (اول مهر) در این کشور برگزار شد به دیلی تلگراف، گفت: فجیره تنها بندر امارات است که دسترسی آسانی به اقیانوس دارد و ما از این موقعیت استراتژیک برای احداث یک مسیر صادراتی استفاده کردیم.

وی افزود: زیرساخت هایی که اینک فجیره دارد و در آینده خواهد داشت، آن را به یک شهر و بندر مهم در دنیای انرژی تبدیل خواهد کرد.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

Administrator

Administrator