گلایه فعالان اقتصادی از عدم توجه دولت به نظرات بخش‌خصوصی

05 مهر 1399 376 بازدید

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با ابراز گلایه از عدم توجه دستگاههای دولتی به نظرات کارشناسانه و دلسوزانه فعالان اقتصادی گفت: فرآیند صدور و تمدید کارتهای بازرگانی عملا متوقف شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ محمد لاهوتی در جلسه فعالان اقتصادی با گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برکسی پوشیده نیست که در شرایط کنونی اقتصاد ایران، صادرات و تولید در کشور مغفول مانده است؛ آن هم در شرایطی که امسال به نام «جهش تولید» نامگذاری شده و راه جهش تولید نیز از «رونق صادرات» می‌گذرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: جهش تولید بدون رونق صادرات انجام‌پذیر نخواهد بود؛ این در شرایطی است که امسال شاید بهترین زمینه برای حمایت از تولید و ارزآوری صادراتی فراهم شد؛ اما در شش ماهه اول امسال متاسفانه وضعیت به خوبی پیش نرفت و سنگ‌های زیادی پیش پای تولیدکنندگان و صادرکنندگان قرار گرفت؛ لذا درخواست ما این است که در وهله اول، برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان به عنوان متولی وارد عمل شده و از آنها حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم را به عمل آورید.

وی تصریح کرد: تا به امروز به دلیل اختلاف‌نظرهایی که در داخل دولت و مجلس وجود داشته، فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف تولیدی و تجاری، نتوانسته‌اند متولی مشخص و مطالبه‌گری در حمایت از خود داشته باشند؛ به همین دلیل اکنون درخواست ما از وزیر پیشنهادی صمت آن است که نظرخواهی از تشکل‌ها را در دستورکار جدی خود قرار دهد؛ به نحوی که زمینه حضور فعالانه آنها در جلسات را فراهم آورد.

به گفته لاهوتی، واقعیت این است که دولت علیرغم تمام شعارها و سخنرانی‌های خود مبنی بر ضرورت توجه به نظرات بخش‌خصوصی، اما به طور عملی به نظرات فعالان اقتصادی وقعی نمی‌نهد و حضور فعالان اقتصادی در جلسات متعددی که از سوی دولت ترتیب داده می‌شود، تنها به محلی برای اتلاف وقت و منابع بخش‌خصوصی تبدیل شده؛ چراکه به نظرات کارشناسی ما اهمیتی داده نمی‌شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران خاطرنشان کرد: موضوع تنظیم بازار سایه سنگینی بر صادرات انداخته است و هر روز ما شاهد محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی بدون اعلام قبلی به صادرکنندگان هستیم که مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده و منجر به از دست دادن بازارهای صادراتی شده است.

وی اظهار داشت: شما بهتر از هر کسی می‌دانید که سال گذشته و امسال که به نام «تولید« نامگذاری شده است، با تغییراتی در حوزه کارت بازرگانی مواجه بوده‌ایم که عملاً توقف صادرات را اگر نگوییم سبب شده؛ ولی توقت تمدید و صدور کارتهای بازرگانی را رقم زده است و عملا همه دستگاهها توپ را در زمین دستگاههای دیگر می‌اندازند؛ پس از وزیر صنعت تقاضا داریم به این موضوع به صورت اورژانسی توجه کند.

منبع: اکسپورتنا