گزارش از شکل گیری اقتصاد زیرزمینی با ممنوعیت صادرات و واردات کالا؛ ممنوعیت صادرات

مقالات 20 آبان 1391 101 بازدید

چکیده: رییس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه همه می دانیم در صورتی که کمبود کالا در کشور احساس شود اجناس از راه قاچاق وارد کشور خواهد شد افزود: با اتخاذ این نوع تصمیمات اقتصاد زیرزمینی در کشور به وجود می آید که باعث بسیاری از نابسامانی ها در کشور می شود.


طی هفته گذشته براساس بخشنامه وزارت صنعت معدن و تجارت، ثبت سفارش 77 قلم کالای لوکس و غیرضرور به کشور ممنوع اعلام شد، اولویت 9 و 10 از جمله کالاهای لوکس و غیر ضرور برای کشور به شمار می آیند که دولت بعد از نوسانات ارزی اعلام کرده بود که به آنها نه ارز مرجع و نه ارز مرکز مبادلات ارزی تخصیص می دهد.
خودروی سواری، لوازم خانگی، موبایل و رایانه و اجزا آن ، اسباب بازی، وسائل لوکس و پوشاک از جمله اولویت‌های 9 و 10 هستند که ثبت سفارش آنها با تصمیم جدید دولت متوقف شده است.
با ممنوعیت برخی کالاهای صادراتی و واردات 77 قلم کالا، شرایط جدیدی برای واردکنندگان و صادرکنندگان بوجود خواهد آمد.

محمدرضا سبزعلیپور رییس مرکز تجارت جهانی ایران در واکنش به توقف ثبت سفارش واردات کالاهای مشمول اولویت 9 و 10 اظهار داشت: در کشورهایی که اقتصاد آزاد و سالمی دارند جاده واردات و صادراتشان دو طرفه است و اگر بخواهیم اقتصاد ما نیز شکوفا شود نباید یک لاین از این جاده را ببندیم و تنها در لاین دیگر حرکت داشته باشیم.

وی افزود: صادرات و واردات در کنار یکدیگر مجموعه ای قانون مند به وجود می آورد و هیچ گاه اقتصاد دستوری و تهدیدی و امنیتی نتیجه مثبتی نخواهد داشت و به نظر می رسد ضرر منع صادرات و واردات مستقیما به صادرکنندگان و واردکنندگانی که این اقلام را صادر و وارد می کنند لطمه می زند و در نهایت باعث خواهد شد که بازاریابی چندین و چند ساله آنان در سایر کشورها مختل شود.

سبزعلیپور تصریح کرد: در حال حاضر و در وضعیت فعلی که صادرات و واردات محدود شده است نباید دوستان به جای باز کردن گره ها گره بر روی گره دیگر بزنند و با تصمیمات احساسی یک باره واردات 70 قلم کالا را ممنوع کنند.

وی با اشاره به ممنوعیت صادرات 52 قلم کالا گفت: در ابتدا صادرات 52 قلم کالا ممنوع شده بود که پس از 4 روز برای کاهش مخالفت ها اقلام ممنوع شده را به 39 قلم کاهش دادند که این امر نشان می دهد که برنامه ریزی های صحیحی برای این تصمیمات وجود ندارد.
رییس مرکز تجارت جهانی ایران افزود: اگر کالاهای لوکس را ممنوع کنیم و یا صادرات فلان کالا را محدود کنیم آیا ارز در کشور ما افزایش پیدا می کند؟ مسلما تاثیری نخواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که وزیر اقتصاد می گوید ارز در کشور به اندازه کافی هست و کمبود ارز نداریم پس چرا با یکسری طرفند ها ارز مرجع 1226 را افزایش داده و در مرکز مبادلات ارزی آن را ارائه دادند و گفتند به برخی از کالاها ارز داده نمی شود و اگر کسی بخواهد کالایی وارد کند باید با ارز آزاد باشد و صادرات برخی کالاها هم ممنوع شد.
رییس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه همه می دانیم در صورتی که کمبود کالا در کشور احساس شود اجناس از راه قاچاق وارد کشور خواهد شد افزود: با اتخاذ این نوع تصمیمات اقتصاد زیرزمینی در کشور به وجود می آید و اقتصادی ناسالم خواهیم داشت که باعث بسیاری از نابسامانی ها در کشور می شود.
به گفته وی کالایی که دیروز با ارز آزاد وارد می شد و عوارض و سود گمرکی به آن تعلق می گرفت امروز به راحتی با قاچاق وارد کشور می شود منتهی با قیمتی پایینتر و گران تر آن را می فروشند و به هیچ عنوان نمی توان آن را کنترل کرد.
سبزعلیپور در ادامه گفت: با تصمیم های عجولانه، مقطعی و کوتاه مدت راه به جایی نمی توان برد متاسفانه مشخص نیست چه کسی در چه ساعتی و با چه توجیهی این قوانین را اعلام و اعمال می کند.
وی گفت: برنامه ریزی های غلط اقتصادی کشور را به این روز انداخته چرا که با اتخاذ مشاوره ها و تصمیمات غلط ماشین اقتصاد مملکت به بیراهه می رود در حال حاضر چهار چرخه این ماشین هر کدام به یک سمت می رود و این باعث می شود تا ماشین اقتصاد بسوزد.
وی افزود: این سوختن نه به دلیل تحریم ها بلکه به دلیل تصمیمات غلط اقتصادی است که پشت سر هم گرفته می شود البته سوء مدیریت ها هم درکنار این تصمیمات بی تاثیر نبوده اند.

ممنوعیت واردات 77 قلم کالا مقطعی خواهد بود

براساس این گزارش، محمد طهان پور رییس اتحادیه لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به این موضوع گفت: بنا بر گفته حمید صافدل معاون وزیر صنعت، ممنوعیت واردات 77 قلم کالا مقطعی خواهد بود البته پیش از این اتحادیه در رابطه با واردات برخی از لوازم خانگی موضوعاتی را به وزارت صنایع اعلام کرده بود
وی افزود: درموقعیت فعلی و با وجود تنگناهایی نظیر تحریم این گونه تصمیم گیری ها شده است چرا که ما درحال حاضر ارزی از فروش نفت دریافت نمی کنیم.

طهان پور گفت: ورود برخی از کالاها مانند تلویزیون 55 اینچ و یا ظرفشویی و یخچال فریزر 7 میلیون تومانی نیاز مردم محسوب نمی شود.

مردم نباید نگران باشند

به گفته طهان پور کالاهایی نظیر اجاق گاز و چرخ خیاطی که در داخل کشور تولید می شود باید از لیست واردات حذف شود و وزارت صنایع و معادن نیز پذیرفته تا تنها کالاهایی که نیاز عموم مردم است وارد کشور شود.

طهان پور با بیان اینکه مردم نباید نگران باشند تصریح کرد: کالاهای ضروری وارد می شود و به دست مردم می رسد.

وی خاطر نشان کرد: واردات برخی از لوازم خانگی موجب ضرر و زیان برخی از تولیدکنندگان داخلی شده بود چرا که محصولات مشابه آن در داخل کشور وجود دارد و پیش از این از دولت خواسته بودیم ورود آن کالاها را به کشور ممنوع کند.
به عنوان مثال کالایی نظیر بخاری برقی یا گازی و یا لباسشویی با کیفیت خوب در داخل کشور تولید می شود.
وی افزود: کالایی نظیر ظرفشویی باید با ارز آزاد وارد کشور شود و شرکت های وارد کننده کالاهای لوکس که مصرف کنندگان آن افراد خاص هستند باید با ارز آزاد این محصولات را تهیه کنند زیرا این گونه کالاها یا تولیدی مشابه داخل ندارند یا میزان تولید داخل پاسخگوی نیازها نیست.

منبع:  خبرگزاری کار ایران

Administrator

Administrator