کریمی در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد: عوامل 4 گانه نوسانات نرخ ارز در بازار آزاد

اخبار ایران و جهان 16 بهمن 1391 114 بازدید

 سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور درباره نوسانات و در واقع افزایش نرخ ارزها به ویژه دلار در شبکه صرافی‌های مجاز علیرغم ثبات ارز در مرکز مبادلات ارزی کشورتوضیح داد.

صمد کریمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گفت: شکل گیری انتظارات تورمی و تشدید آن در ماه‌های پایانی سال، افزایش تقاضای سفته بازی و احتیاطی، شکل گیری مجدد تقاضای ناشی از تبدیل دارایی‌ها و تعهدات ارزی بانک‌ها از مهم‌ترین این دلایل محسوب می شود.

وی با بیان اینکه افزایش تقاضای فصلی جهت واردات کالا وخدمات، بالا بودن ریسک و پایین بودن بازدهی سرمایه گذاری در بخش واقعی (تولید) خدمات مولد در مقایسه با فعالیت‌های دلالی و سفته بازی از دیگر عوامل مهم این نوسان محسوب می شود اظهار کرد: عوامل غیر اقتصادی و محدودیت‌های ابزارهای سرمایه‌گذاری در کشور و ضعف سیستم‌های کنترلی و نظارتی از دیگر عوامل مهم در این زمینه است.

کریمی افزود:‌ دلایل فوق سبب نوسانات نرخ ارز در شبکه صرافی‌ها شده و این درحالی است که تقاضاهای مربوط به کالاهای اساسی دارو، مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای وکالاهایی بادوام نهایی (اولویت های یک تا 9) وهمچنین اولویت‌های خدماتی 19 گانه توسط سیستم بانکی تامین ارز می‌شود.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور ادامه داد:ضمن این‌که منابع قابل عرضه در شبکه صرافی‌های مجاز شامل ارز صادرکنندگان غیر نفتی، پتروشیمی و دارندگان ارز به مراتب بیش از تقاضای واقعی برای شبکه صرافی‌های مجاز است.

کریمی تاکید کرد: قطعا با فروکش کردن انتظارات تورمی و متقابلا کاهش تقاضای سفته بازی، احتیاطی و تبدیل دارایی‌ها از یکسو و تقویت جانب عرضه ارز و مدیریت سیستماتیک تقاضای ارز، مجددا نرخ ارز در شبکه صرافی‌ها مجاز به نرخ مرکز مبادلات ارزی کشور نزدیک خواهد شد.

وی گفت: بدیهی است تمامی علل و عوامل موثر مزبور در نوسانات نرخ ارز در شبکه قابل پیش بینی و مدیریت است.

منبع : ایسنا

Administrator

Administrator