کرم ریشه‌خوار بر تنه درخت اقتصاد ایران

28 شهریور 1399 413 بازدید

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه تنه اقتصاد ایران به کرم ریشه‌خوار مبتلا شده است، به تجربه تلخ رفع تعهد ارزی در کشور اشاره کرد و گفت: این روش جز این که صادرکنندگان حرفه‌ای را خانه نشین و صادرکنندگان غیرحرفه‌ای را وارد این زیرزمین کند، چیز دیگری نخواهد داشت.

به گزارش روابط عمومي اتاق مشترك بازرگاني ايران و امارات؛ غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: بر اساس اعلام اخیر بانک مرکزی ۱۵ هزار و ۳۶۶ صادر کننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند اما این مساله به نحوی در جامعه انعکاس یافت که گویی همه این افردا دارای کارت بازرگانی فعال بودند در حالی که بیشتر آنها کارت بازرگانی فعال نداشته یا فاقد آن بودند.

وی گفت: از مجموع صادرکنندگانی که ارز به کشور بازنگرداندند پنج هزار و ۱۰۹ نفر از افراد حقیقی یا حقوقی کارت بازرگانی داشتند که از این تعداد سه هزار و ۱۸۱ نفر از کارت بازرگانی فعال برخوردار بودند و ۱۰ هزار و ۲۵۷ نفر کارت بازرگانی نداشتند.

شافعی  تجربه رفع تعهدات ارزی در این کشور طی سه دهه گذشته را تلخ دانست و ادامه داد: این روش جز این که صادرکنندگان حرفه‌ای را خانه نشین و صادرکنندگان غیرحرفه‌ای را وارد این زیرزمین کند، چیز دیگری نخواهد داشت و اکنون نیز گرفتار آن شده‌ایم.

وی با اشاره به کاهش ۱۱.۵ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش ماشین آلات کشور در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۷ افزود: امسال در حوزه واردات شاهد کاهش شدید بخش ماشین آلات در خراسان رضوی هستیم و این موضوع باعث سرمایه‌گذاری در بخش تولید می‌شود.

شافعی مشکل دوم در حوزه واردات را تامین مواد اولیه وارداتی بخش تولید دانست و افزود: بحران مواد اولیه، بحران اشتغال را به دنبال دارد و تاثیرات اجتماعی حاصل از ریزش اشتغال در واحدهای تولیدی چندین برابر نرخهای بیکاری است که درباره آن صحبت می‌کنیم.

وی ادامه داد: فعالان بخش خصوصی و صاحبان مسوولیت در تشکلها بیش از آن که مشکلات بخش دولت را عنوان کنند رسالت بزرگتری در خصوص تدوین راه‌حلهای منطقی و اصولی و ارایه بسته آن به دولت دارند و باید در این زمینه تلاش بیشتری کنند.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار داشت: درخت اقتصاد کشور دچار کرم ریشه خوار شده است اما متاسفانه در حال حذف شاخه‌های درخت هستیم به جای آن که ریشه را درمان نماییم و باید برای درمان ریشه مسائل به دنبال اتخاذ سیاستهای مطلوب باشیم.

منبع: ایرنا