کرمانشاهی به ایسنا خبر داد: کاهش 6 میلیارد دلاری تجارت خارجی کشور/ یک میلیارد دلار ?

اخبار ایران و جهان 12 مرداد 1392 106 بازدید

 معاون کل سازمان توسعه تجارت نسبت به کاهش حجم تجارت خارجی کشور در سال جاری ابراز نگرانی کرد.

کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توضیح داد: در چهار ماهه نخست سال جاری ارزش صادرات و واردات کشور به ترتیب به 12.6 و 12.9 میلیارد دلار رسید. آمار نشان می‌دهد در این مدت صادرات غیرنفتی کشور با احتساب میعانات گازی پنج درصد و واردات 26 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: مجموع تجارت خارجی کشور در چهار ماهه نخست سال 1392 به حدود 25.5 میلیارد دلار رسید. اگر با همین منوال پیش برویم کل ارزش تجارت خارجی کشور امسال بالغ بر حدود 75 میلیارد دلار می‌شود. این در حالی است که مجموع تجارت خارجی کشور در سال قبل 94 میلیارد دلار شامل 53 میلیارد دلار واردات و 41 میلیارد دلار صادرات بود. به این ترتیب امکان کاهش 19 میلیارد دلاری حجم تجارت خارجی کشور در سال جاری وجود دارد.

وی گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری نیز حجم تجارت خارجی کشور نسبت به مدت مشابه در سال قبل 6.3 میلیارد دلار کاهش یافت که این نگران کننده است. از این مقدار کاهش یک میلیارد دلار آن مربوط به عقب ماندگی در حوزه صادرات و بیش از پنج میلیارد دلار نیز مربوط به عقب ماندگی در حوزه واردات بوده است.

او با اشاره به اینکه پشتوانه صادرات غیرنفتی بخش تولید است، گفت: سال گذشته حدود 85 درصد از کل واردات ما مربوط به مواد اولیه و واسطه‌ای موردنیاز تولید بود. اگر حجم تجارت خارجی کشور کاهش یابد قطعا واردات ما هم کاهش خواهد یافت که در این بین افت واردات مواد اولیه به ضرر تولید و صنعت کشور تمام خواهد شد.

معاون کل سازمان توسعه تجارت افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 متوقف است افت واردات عمدتا مربوط به مواد اولیه موردنیاز صنایع بوده است. ما برای ماه‌های آینده نگران سرنوشت صادرات غیرنفتی کشور هستیم.

کرمانشاهی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان از ادامه افت تجارت خارجی کشور در ماه‌های آینده جلوگیری کرد؟ اظهار کرد: عقب ماندگی به وجود آمده در این زمینه بیشتر مربوط به اختصاص ارز به واردات مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان بوده است که بانک مرکزی و اتاق مبادلات ارزی باید همکاری بیشتری در این باره داشته باشند.

منبع: ایسنا

Administrator

Administrator