کاهش 75درصدی صادرات دبی به ایران

اخبار ایران و جهان 17 دی 1391 98 بازدید

یک مقام ارشد در دبی اعلام کرد که صادرات اعضای اتاق بازرگانی و صنایع معادن دبی به ایران طی دو سال گذشته بیش از 75 درصد کاهش یافته است.

حمد بوامیم، مدیرکل اتاق بازرگانی و صنایع معادن دبی گفت: متوسط صادرات و صادرات مجدد ماهانه دبی به ایران از حدود 7 میلیارد درهم در دو سال قبل به 1.8 میلیارد درهم (490 میلیون دلار) رسیده است.
او با اشاره به اینکه دبی سهم قابل توجهی از تجارت خود را با ایران از دست داده است، افزود: دلیل اصلی کاهش صادرات دبی به ایران تشدید تحریم‌ها علیه ایران و محدود شدن روابط مالی با این کشور بوده است. اگرچه نوسان نرخ ارز و کاهش ارزش پول ایران نیز در کاهش روابط تجاری با دبی موثر بوده است. در ژوئن سال 2010 ایران بزرگ‌ترین مقصد صادراتی اعضای اتاق بازرگانی و صنایع معادن دبی بود و در اوج خود سهم ایران از تولید ناخالص داخلی امارات به 7 درصد رسید. مدیرکل اتاق بازرگانی و صنایع معادن دبی همچنین اعلام کرد که بدون حذف تحریم‌ها چشم‌انداز چندان مثبتی برای آینده روابط ایران و دبی مشاهده نمی‌شود. چندی پیش نیز داوجونز به نقل از وزارت تجارت خارجی امارات گزارش داد که صادرات مجدد امارات به ایران در نیمه نخست سال 2012 به میزان 30 درصد کاهش یافت.

منبع:  ایسنا

Administrator

Administrator