کاهش کالاهای "صادرات ممنوع" به 39 / 34 قلم کالا مشمول عوارض شدند

اخبار ایران و جهان 21 آبان 1391 103 بازدید

سازمان توسعه تجارت با اصلاح لیست کالاهای “صادرات ممنوع” و کاهش 13 قلم از آنها صادرات تعداد دیگری از کالاها را مشمول پرداخت عوارض اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این سازمان طی بخشنامه‌ای فهرست 39 قلم کالا که صادرات آن‌ها ممنوع شده و 34 قلم کالا که صادرات آن‌ها مشمول پرداخت عوارض شده است را اعلام کرد. پیش از این صادرات 52 قلم کالا ممنوع اعلام شده بود.

در بین اقلامی که به طور کلی مشمول ممنوعیت صادرات شده‌اند می‌توان به کالاهایی مانند گندم، گوشت قرمز، شکر خام، جو، ذرت دامی، کنجاله سویا، انواع دانه‌های روغنی، شیر خشک، انواع روغن‌های خام و خوراکی، شمش فولادی، شمش آلومینیوم، قراضه فلزات، دام زنده سبک و سنگین، لاستیک خودرو، انواع چوب، پوست خام، انواع پنبه، دوده کربن، انواع کاغذ، انواع ضایعات پلیمری، جوش شیرین و چند قلم کالای دیگر اشاره کرد.

در همین حال کالاهایی مانند زعفران، انواع شکلات، انواع فرآورده‌های گوشتی، انواع مربا و شربت، لبنیات، انواع شیرینی، باتری، شیر، تخم مرغ خوراکی، پیراهن میلگرد، ماکارونی، چای، خوراک دام و علوفه فرآوری شده، ورق فولادی، کنسانتره و گنداله سنگ آهن، نان، انواع نبات، مفتول سیمی، برنج، حبوبات، کاتد مسی و سبوس نیز مشمول عوارض صادراتی شده‌اند.

بیشترین میزان عوارض صادراتی اعمال شده 200 و کمترین میزان پنج درصد ست.

از نکات جالب توجه در بخشنامه سازمان توسعه تجارت می‌توان به اعمال صادرات 50 درصدی روی ماکارونی، 40 و 50 درصدی روی گندله و کنسانتره سنگ‌آهن و همچنین عوارض 20 و 30 درصدی روی شکلات و بیسکویت است که می‌تواند باعث افت شدید صادرات صنایع غذایی کشور شود.

به گزارش ایسنا هفته اول آبان ماه سازمان توسعه تجارت صادرات 52 قلم کالا را ممنوع اعلام کرد که با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد؛ نتیجه این اعتراض‌ها به اعمال اصلاحات در لیست منجر شد و در بخشنامه‌ای که 17 آبان ماه مصوبه شده تعداد کالاهای صادرات ممنوع از 52 به 39 کاهش یافته و علاوه بر آن صادرات 34 قلم کالا هم مشمول عوارض شده است. این بخشنامه روز گذشته(20 آبان) برای اجرا به گمرک ابلاغ شده است.

منبع : ایسنا

Administrator

Administrator