کاهش درآمد نفتی ابوظبی

25 اردیبهشت 1399 334 بازدید

ابوظبی که امیرنشین نفت خیز در میان هفت امیرنشین فدراسیون امارات متحده عربی است، به دلیل سقوط قیمت و شیوع ویروس کرونا، امسال با کاهش ۳۰ درصدی درآمد نفتی خود نسبت به سال گذشته روبرو خواهد شد.


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، موسسه اعتبارسنجی مودیز در گزارشی اعلام کرد بر مبنای پیش بینی قیمت ۳۵ دلار هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۰ و ۴۵ دلار در سال ۲۰۲۱، درآمد نفتی ابوظبی ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۱۹ درصد در سال ۲۰۲۱ پایین‌تر از سطح سال ۲۰۱۹ خواهد بود.   با این حال ما بر این واقفیم که دولت سرگرم برنامه ریزی برای کاهش کمکهای نقدی و سایر هزینه‌ها به منظور تعدیل تاثیر کاهش درآمد بر کسری بودجه است.

مودیز میانگین تولید نفت ابوظبی در سال ۲۰۲۰ را ۲.۷۷ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرد. ابوظبی بزرگترین امیرنشین امارات متحده عربی است و بیش از ۹۰ درصد ذخایر نفت این کشور را در اختیار دارد.

سهیل المزروعی، وزیر نفت امارات متحده عربی دوشنبه هفته جاری اعلام کرد که امارات متحده عربی به منظور حمایت از تلاشهای عربستان سعودی برای متوازن کردن بازار، قصد دارد علاوه بر کاهش تولیدی که تحت توافق اوپک پلاس موافقت کرده است، در ژوئن ۱۰۰ هزار بشکه در روز به کاهش تولید خود اضافه کند.

عربستان سعودی اعلام کرد که در ژوئن یک میلیون بشکه در روز دیگر به کاهش تولید خود اضافه خواهد کرد و مجموع تولیدش را به ۷.۵ میلیون بشکه در روز می‌رساند و کویت هم با تبعیت از این تصمیم، اعلام کرد که ۸۰ هزار بشکه در روز دیگر به کاهش تولید خود اضافه می‌کند.

تحت توافق اخیر اوپک پلاس، کشورهای عضو این گروه در ماه‌های مه و ژوئن تولیدشان را مجموعا ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش خواهند داد و به مرور محدودیت تولید را تا آوریل سال ۲۰۲۲ کمتر می‌کنند.

بر اساس گزارش پلاتس، مودیز پیش بینی کرد که اقتصاد ابوظبی در سال ۲۰۲۰ به دلیل ریزش قیمت نفت ۵.۳ درصد کوچک می‌شود.

پیش بینی شده که ابوظبی در سال ۲۰۲۰ کسری بودجه معادل ۶.۳ درصد تولید ناخالص داخلی و در سال ۲۰۲۱ کسری ۵.۱ درصد داشته باشد اما صندوق سرمایه دولتی این امیرنشین دارایی‌های فراوانی دارد که حدود ۲۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی ابوظبی برآورد شده است و به تحمل شرایط نامطلوب ناشی از قیمتهای پایین نفت کمک می‌کند.

ایران دومین شریک تجاری ابوظبی در صادرات مجدد اعلام شد
اداره گمرک ابوظبی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران دومین شریک تجاری امیرنشین ابوظبی در صادرات مجدد در‌ ماه مارس 2000 بود. -------------------------------------------------------------------------------- به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، اداره گمرک ابوظبی اعلام کرد: جمهوری اسل…