کانال مالی سوئیس برای معاملات بیشتر آماده می‌شود

21 شهریور 1399 397 بازدید

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس اظهار داشت: ما تنها 60 روز با انتخابات آمریکا فاصله داریم، از همین روی تا حدودی کانال مالی سوئیس برای حجم معاملات بیشتر پس از انتخابات آماده می‌شود.

به گزارش روابط عمومي اتاق مشترك بازرگاني ايران و امارات؛ شریف نظام مافی در مورد تاثیرات اقتصادی سفر اخیر وزیر امور خارجه سوئیس به ایران گفت: بُعد اقتصادی این سفر راه‌اندازی و ادامه فعالیت‌ کانال مالی بشردوستانه سوئیس (SHTA) و رفع مشکلات مربوط آن است. همچنین جلسه با شرکت‌های سوئیسی که در ایران وجود دارند و رسیدگی به مشکلات آنها از جمله دستاورد‌های این سفر به شمار می‌رود.

وی ادامه می دهد: مسلما چنین سفری منجر به فعال‌تر شدن کانال بشر دوستانه سوئیس می‌شود. زیرا در حال حاضر این کانال که با توافق بانک مرکزی صورت گرفته است، بر سه صنف متفاوت غلات، تجهیزات پزشکی و دارو تمرکز دارد که به معاملات تجاری کمک می‌کند. در این صورت هماهنگی‌هایی لازم که در این سفر انجام شده و در آینده نیز انجام می‌شود، می‌تواند کمیت معاملات را بیشتر کند، تا به این وسیله تجهیزاتی که نیاز داریم را از این طریق فراهم کنیم.

رئیس اتاق ایران و سوئیس در ادامه اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های اقتصادی این سفر می‌توان به رسیدگی به مشکلات شرکت‌های سوئیسی که در ایران فعالیت دارند اشاره کرد، زیرا چالش‌هایی وجود دارد که چنین سفری می‌تواند به آنها کمک کند. اما در مورد موفقیت یا عدم موفقیت‌آمیز بودن آن نمی‌توان اظهار نظر کرد و باید در بلندمدت پرداخته شود.

نظام مافی زمان این سفر را مناسب ارزیابی کرد و افزود: زیرا بسیار به موقع انجام شده است و ما تنها 60 روز با انتخابات آمریکا فاصله داریم، از همین روی تا حدودی کانال مالی سوئیس برای حجم معاملات بیشتر پس از انتخابات آماده می‌شود. البته درصورتی که «جو بایدن» در انتخابات پیروز شود حجم معاملات ما افزایش پیدا می‌کند و در صورتی‌که ترامپ انتخاب شود این کانال مالی می‌تواند روزنه‌ای برای انجام معاملات باشد. از همین روی این سفر نیاز بوده که انجام شود و مطمئنا هماهنگی‌هایی که با بانک مرکزی و وزات خارجه انجام شده، به رونق گرفتن این کانال مالی کمک می‌کند.

منبع:ایلنا