کارتهای بازرگانی معلق بین زمین و هوا

01 مرداد 1399 302 بازدید

اگرچه بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که تا تاریخ 7  مرداد ماه سال 99 اجازه واردات در مقابل صادرات به کوتاژهای صادراتی 97 و  98 داده می‌شود؛ اما برخی صادرکنندگانی که از این روش برای رفع تعهد خود  استفاده کرده‌اند، امروز با پیامک تعلیق کارتهای بازرگانی خود مواجه  شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ بانک مرکزی در راستای  همکاری با صادرکنندگان در رفع تعهد ارزی، طی ابلاغیه‌ای به بانک‌های عامل  اعلام کرده بود که رفع تعهد ارزی از طریق واردات در مقابل صادرات برای  سال‌های 97 و 98 صادرکنندگان، تا تاریخ 7 مردادماه 99 قابل پذیرش است؛ اما  امروز پیامکی از سوی برخی صادرکنندگانی دریافت شده که از این روش رفع تعهد  کرده‌اند و بر مبنای آن مطلع شده‌اند که کارتهای بازرگانی آنها تعلیق شده  است.

در این میان مشکلات ساختاری بانک مرکزی در راستای مفاد بخشنامه های  صادره خود دست و پا گیر شده و صادرکنندگان با توجه به روش‌های یاد شده از  سوی بانک مرکزی عمل کرده اند؛ اما همچنان مشمول رفع تعهد نشده و واگذاري  کوتاژهای صادراتی آنها رفع تعهدشان را رقم نزده و بي فايده است.

به نظر می رسد، این روش در راستای رفع تعهد از سوی بانک مرکزی محسوب  نشده و در این صورت مشکلات صادرکنندگان افزایش یافته و روند صادرات کُند  خواهد شد.

منبع: اکسپورتنا