چکیده آمارهای اقتصادی زمستان 98 منتشر شد

16 اردیبهشت 1399 289 بازدید

مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، شماره 68 چکیده آمارهای اقتصادی مربوط به زمستان 1398 را منتشر کرد. در این شماره، علاوه بر مرور تغییرات قیمتی در بازارهای جهانی، وضعیت شاخص‌های اقتصادی در ایران، مقایسه روند تولید ماهانه و قیمت نفت خام اوپک، نرخ بیکاری، میزان سرمایه‌گذاری، تسهیلات پرداختی، تراز تجاری و تحولات بورس مورد بررسی قرار گرفته است.


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، شماره 68 چکیده آمارهای اقتصادی ایران مربوط به فصل زمستان 1398 توسط مرکز پژوهش‌های اتاق ایران منتشر شد.

باتوجه به نقش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در راستای ارائه خدمات به فعالان اقتصادی بخش خصوصی و همچنین با توجه به اهمیت داده های آماری به منظور تحلیل روند تاریخی و وضعیت موجود و پیش ­بینی آینده، و نیز امکان برنامه ­ریزی صحیح اقتصادی، مرکز تحقیقات و بررسی ­های اقتصادی اتاق ایران (مرکز پژوهش­های فعلی) بر آن شد تا چکیده آمارهای اقتصادی را که متشکل از برخی آمارهای اقتصادی کشور و برگرفته از منابع آماری معتبر همچون بانک مرکزی، مرکز آمار ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت صمت و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ... است، بر اساس درجه اهمیت و استفاده آنها توسط فعالان بخش خصوصی و به منظور دسترسی سریع و راحت به این اطلاعات هر ماه بر روی سایت اتاق ایران و سامانه بانک اطلاعات پژوهشی درج نماید.

مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران در گزارش مربوط به زمستان 1398، درباره مقایسه روند تولید ماهانه و قیمت نفت خام اوپک تا پایان زمستان 1398، نرخ بیکاری و مشارکت اقتصادی و سهم بخش­ های اقتصادی در اشتغال تا پایان زمستان 1398، میزان سرمایه گذاری کشور تا پایان پاییز 98، تسهیلات پرداختی به فعالیت­ های اقتصادی طی 9 ماهه 1398، روند تغییر قیمت دلار و یورو در 12 ماه سال 1398، صادرات، واردات و تراز تجاری کشور در سال 1398 به تقکیک ماه و کشورهای اصلی طرف تجاری، وضع مالی دولت و نقدینگی و پول تا آذر 1398، روند تغییر قیمت سالانه دلار، یورو، پوند، ین و فرانک از 1395 تا 1398، نرخ سکه در 12 ماهه سال 1398 و مقایسه روند تغییر قیمت آن با روند تغییر قیمت دلار، روند تغییر قیمت سکه در 4 سال اخیر، روند بورس در 12 ماهه 1398، نرخ تورم نقطه به نقطه و 12 ماهه کشور در 12 ماه سال 1398، ارزش افزوده بخش ­های کشور تا پایان پاییز 98 و تورم شاخص تولیدکننده به تفکیک بخش ­های کشاورزی،صنعت، معدن و خدمات پرداخته است.

آمارهای تولید نفت خام

در بخشی از این گزارش به تولید نفت خام اشاره شده است؛ تولید نفت خام ایران در اوپک، روندی کاهشی داشته است. به­طوری که ایران در پاییز 97 جایگاه سوم، در زمستان 97 جایگاه چهارم و در بهار و تابستان 98 به جایگاه پنجم در بین کشورهای تولیدکننده نفت­خام در اوپک تنزل یافته است. سهم تولید نفت خام ایران در اوپک از بیش از 11 درصد در پاییز 97 به 7.3 درصد در زمستان 97 تنزل داشته است.

ماهانه ایران در اوپک-هزار بشکه در روز

چکیده آمارهای اقتصادی زمستان 98 منتشر شد
مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، شماره 68 چکیده آمارهای اقتصادی مربوط به زمستان 1398 را منتشر کرد. در این شماره، علاوه بر مرور تغییرات قیمتی در بازارهای جهانی، وضعیت شاخص‌های اقتصادی در ایران، مقایسه روند تولید ماهانه و قیمت نفت خام اوپک، نرخ بیکاری، میزان سرمایه‌گذاری، تسهیلات پرداختی، تراز تجاری و تحولا…