چشم‌انداز تجارت جهانی در سال ۲۰۱۷

اخبار ایران و جهان 20 فروردین 1396 141 بازدید

دفتر تحقیقات و سیاست‌های پولی و بازرگانی وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار چکیده گزارش “چشم‌انداز تجارت جهانی در سال ۲۰۱۷ میلادی”، برخی نگرانی‌های موجود درباره کُندی رشد در این بخش را مطرح کرد.

در این گزارش آمده است: سازمان جهانی تجارت در گزارش‌های قبلی خود اعلام کرده بود که افزایش تعداد کشورهای مهم تجاری و تغییر جهت نسبت رشد تجارت به رشد تولید ناخالص داخلی، پیش‌بینی آینده رشد تجارت را دشوارتر کرده است؛ چرا که طی سال‌های ۲۰۰۸-۱۹۹۰ میلادی سرعت رشد حجم تجارت جهانی کالا به طور میانگین ۲,۱ برابر تولید ناخالص داخلی جهان بود ولی طی سال‌های اخیر رشد تجارت در حدود رشد تولید ناخالص داخلی جهانی بوده و در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی، کُندترین رشد تجارت جهان از زمان بحران مالی ۲۰۰۹ میلادی رقم می‌خورد و برای نخستین ‌بار طی ۱۵ سال گذشته تجارت بین‌المللی کُندتر از تولید ناخالص داخلی جهان رشد خواهد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، به همین دلیل این سازمان برای نخستین ‌بار، با استفاده از شاخص چشم‌انداز تجارت جهانی و ۷ محرک رشد تجارت، به منظور پیش‌بینی رشد تجارت جهان طیفی از سناریوها را برای سال ۲۰۱۷ میلادی در نظر گرفت.

طبق جدیدترین گزارش سازمان جهانی تجارت در فوریه ۲۰۱۷ میلادی، رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱,۷ درصد برآورد شده و برای سال ۲۰۱۷ میلادی بین ارقام ۱.۸ تا ۳.۱ درصد پیش‌بینی شده است. بر این اساس، آمار منتشر شده از سوی سازمان تجارت جهانی، نگرانی تحلیلگران از کُندی قابل ‌توجه رشد تجارت را به عنوان یک عامل هشدار دهنده دوچندان کرده چرا که رشد پایین تجارت، تبعات منفی برای اقتصاد کشورها به دنبال خواهد داشت.

هدف از محاسبه شاخص چشم‌انداز تجارت جهانی، تعیین جهت‌گیری رشد تجارت در آینده نزدیک است و رقم آن بین ۹۰ و ۱۱۰ است که عدد ۱۰۰ شاخص به منزله رشد تجارت طبق روند قبلی و ارقام بیشتر یا کمتر از صد به ترتیب رشد را بالاتر یا پایین‌تر از روند قبلی ارزیابی می‌کند.

بر این اساس، شاخص چشم‌انداز تجارت جهانی در گزارش فوریه ۲۰۱۷ میلادی سازمان جهانی تجارت، برابر با ۱۰۲ تعیین شده که نسبت به رقم ۱۰۰,۹ که در فصل قبل محاسبه شده بود بیشتر بوده و نشانگر آن است که روند رو به رشد تجارت جهانی در فصل آینده ادامه داشته و پیش‌بینی رشد تجارت در بازه زمانی فوریه – مارس در مسیر بالاتر از روند قبلی خواهد بود.

۷ محرک‌ رشد تجارت که شاخص تجارت جهانی بر اساس آنها تعیین می‌شود، مواردی همچون حجم تجارت کالایی، سفارشات صادرات، حمل‌ و نقل بین‌المللی هوایی، توان عملیاتی کانتینر بندری، فروش و تولید خودرو، اجزا و قطعات الکترونیکی و مواد خام‌ کشاورزی را در بر می‌گیرد.

داده‌های سازمان جهانی تجارت حاکی از آن است که در ماه های انتهایی سال ۲۰۱۶ و ماه های ابتدایی سال ۲۰۱۷ میلادی، حمل بار هوایی، فروش خودرو، سفارش کالاهای صادراتی و ظرفیت جابه‌جایی کانتینر که در شاخص تجارت جهانی آمده، رشدی باثبات پیدا کرده و بر این اساس، میزان تجارت جهانی در سه ماه نخست سال ‌۲۰۱۷ رشدی سریع‌تر خواهد داشت؛ با این حال، وضعیت تجارت قطعات الکترونیکی و مواد خام کشاورزی، همچنان نامطلوب بوده است.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در فصل اول سال ۲۰۱۷ میلادی، افزایش حمل‌ و نقل بین‌المللی هوایی و فروش و تولید خودرو، دو محرک اصلی رشد تجارت هستند. در واقع، چشم‌انداز تجارت جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی، تحت ‌تاثیر برخی از نااطمینانی‌ها قرار گرفته است.

برخی از این نااطمینانی‌ها عبارتند از: بی‌ثباتی مالی ناشی از تغییر سیاست‌های پولی در کشورهای توسعه‌یافته، احتمال تاثیر شعارهای ضدتجاری در اتخاذ سیاست‌های تجاری و تاثیرات احتمالی برگزیت که نگرانی‌هایی را در مورد آینده آرایش تجاری در اروپا به‌ وجود آورده است.

منبع : اقتصادآنلاین

Administrator

Administrator