پیشرفت پرشتاب امارات در ICT

مقالات 29 آذر 1398 114 بازدید
به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و امارات، بر اساس شاخص های جهانی رقابت پذیری حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که توسط مجمع جهانی اقتصاد ارایه شده است، رشد این بخش در امارات متحده عربی پیشرفت قابل توجهی در رتبه بندی جهانی داشته و از رتبه شش به دو رسیده است. این گزارش یکی از مهمترین گزارش های رقابت پذیری جهانی است که کشورها برای اندازه گیری عملکرد بخش های خود به آن اعتماد می کنند.
توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به لحاظ پیشرفت در میان کشورهای جهان جایگاه اول را در اختیار دارد که اکنون امارات نیز توانسته خود را در این زمینه رشد و توسعه دهد. امارات علاوه بر رشد شاخص رقابت پذیری توانسته به لحاظ توسعه شبکه موبایلی خود در جایگاه دوم جهان و همچنین در ارایه پهنای باند اینترنت موبایل در جایگاه اول باشد. امارات متحده در جایگاه چهارم جهانی به لحاظ پهنای باند اینترنتی و رتبه پنجم جهان به لحاظ کاربران اینترنت را در اختیار دارد. همچنین امارات متحده عربی از جایگاه ۳۵ برای مشترکین پهنای باند اینترنت پر سرعت رادیویی، خود را به رتبه ۲۷ جهانی در سال ۲۰۱۹ رسانده است. این نوع پهنای باند معمولا برای اینترنت های با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه اختصاص داده می شود. این اتفاق به وسیله تکنولوژی مانند فرکانس رادیویی محقق می شود که روز به روز در حال توسعه است.   
حمد عبید المنصوری رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی امارات عنوان کرده است: دستاوردهای امارات متحده عربی در شاخص های جهانی به نقاط عطف مهمی رسیده است. چرا که ما به دنبال پیشتازی در جهان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به دلیل اهمیت ویژه آن هستیم و آن را به عنوان کلید پیشرفت خود می بینیم. المنصوری همچنین عنوان کرده است که ما تمایل داریم  زیرساخت های پیشرفته در این حوزه را ایجاد کنیم و به بالاترین مقام ها در شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات دست پیدا کنیم. ما در تلاش هستیم تا شرایط مناسبی را برای استفاده از فناوری های پیشرفته از جمله فناوری های هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء ایجاد کنیم.
علاوه بر این امارات توانسته در بخش شاخص ایجاد زیرساخت های ارتباطی از رتبه ۲۵ جهانی خود را به رتبه ۲ در سطح جهانی برساند که حتی این موضوع نشان از سبقت گرفتن امارات در مقایسه با کشورهای توسعه یافته است. طبق برنامه ریزی که امارات انجام داده قصد دارد که تا سال ۲۰۲۱ در این زمینه به رتبه اول جهانی دست پیدا کند.
از طرفی دیگر اماراتی ها به شکل سالانه حدود ۱۶٫۷ میلیارد دلار در حوزه ICT هزینه می کنند که نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۲/۵ درصد رشد نشان می دهد. نکته اینجاست که در امارات فروش تجهیزات و لوازم حوزه IT در امارات از جمله تلفن همراه، لپ تاپ،دسک تاپ، مانیتور و لوازم جانبی حدود ۳درصد کاهش یافته است اما در سوی دیگر استفاده از نرم افزارها و خدمات فناوری اطلاعات رشد قابل توجهی نسبت به گذشته پیدا کرده است.
کارشناسان بر این عقیده هستند که امارات تلاش می کند از طریق سرمایه گذاری های کلان در حوزه فناوری های جدید در راستای کارآمد تر کردن سیستم اداری خود قدم بردارد و از این طریق هزینه های دولتی را کاهش دهد و از سوی دیگر مزیت های رقابتی برای سرمایه گذاری در این عرصه را افزایش دهد.
از طرفی دیگر بسیاری از شرکت هایی که در امارات حضور پیدا کرده اند، تا کنون به دلیل نبود زیرساخت های لازم اطلاعات خود را در فضاهایی خارج از این کشور قرار می دادند و به دلیل افزایش هزینه فضاهای کاربری خارجی ممنکن است این شرکت ها با افزایش هزینه سنگینی برای بکاپ اطلاعات خود در فضاهای ابری باشند. اما در حال حاضر امارات نیز رفته رفته به دنبال ایجاد همین فضا در داخل کشور است. فوریه سال ۲۰۱۹ یک مرکز داده در ابوظبی افتتاح شد، مایکروسافت نیز اعلام کرده که به زودی یک مرکز در دبی و یکی در ابوظبی افتتاح خواهد کرد.
بر اساس گزارش ها امارات به لطف تلاش برای متنوع سازی اقتصاد خود، جذابترین بازار فناوری اطلاعات را در منطقه خاورمیانه و افریقا ایجاد کرده است.امارات دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب محسوب می شود و سعی می کند با توجه به کاهش قیمت نفت به سمت کسب و کارهای جدید سوق پیدا کند که به روز ترین و پیشرفته ترین آن که آینده ای روشن دارد حوزه ICT است.  

Administrator

Administrator