پیش‌بینی کاهش قیمت دلار در آینده نزدیک

01 شهریور 1399 235 بازدید

رییس کنفدراسیون صادرات ایران از رایزنی‌های انجام شده در راستای تسهیل روند بازگشت ارز‌های صادراتی با صادرکنندگان خبر داد و گفت: قطعا عرضه بیشتر ارز در کاهش قیمت آن تاثیر خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات؛ محمد لاهوتی با اشاره به وضعیت تجارت خارجی کشور در ماه‌های ابتدایی امسال بیان کرد: کاهشی که امروز در بخش صادرات شاهد هستیم، به دلیل سایه انداختن ویروس کرونا بر تجارت خارجی ایران و جهان است چراکه با بسته شدن مرز‌ها، تجارت خارجی به ویژه صادرات کشور دستخوش تحولاتی شد و بالطبع، در این شرایط به دلیل عدم امکان ارسال کالا عرضه ارز‌های صادراتی هم کاهش یافته بود.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: به همین ترتیب تا اوایل خردادماه سال جاری با افت تجارت خارجی روبه‌رو  بودیم و بعد از آن هم که مرز‌ها به مرور زمان باز شد، در برخی از بازارهای هدف با کاهش تقاضا و محدودیت‌هایی مواجه شدیم که همه این موارد بر افت صادرات موثر بود.

نرخ فعلی ارز واقعی نیست

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران در ادامه این گفت‌و گو به شرایط فعلی بازار ارز هم اشاره کرد و گفت: همانطور که رییس بانک‌مرکزی بر غیرواقعی بودن قیمت تاکید داشتند من هم معتقدم که قطعا نرخ کنونی ارز، قیمت ذاتی آن نبوده و چنانچه برگشت ارز صادراتی و نفتی به شرایط عادی خود برگردد قیمت ارز نیز کاهش یافته و به ارزش ذاتی خود نزدیک خواهد شد.

قیمت واقعی ارز، نرخ‌هایی که در بازار مطرح می‌کنند نیست

به گفته لاهوتی، کاهش نرخ ارز متاثر از میزان عرضه ارز چه در بخش صادرات غیرنفتی و چه منابع ارزی نفتی است؛ اما اکنون صادرات نفتی نسبتا کاهش یافته و از طرفی مقداری از منابع ارزی حاصل از صادرات این بخش، به دلیل وجود شرایط تحریمی در برخی از کشور‌ها بلوکه شده است که با تلاش بانک‌مرکزی و وزارت امورخارجه، گشایش‌هایی اتفاق خواهد افتاد و از طرف دیگر تلاش صادرکنندگان در افزایش صادرات و تسریع در برگشت ارز حاصل از صادرات هم می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش نرخ ارز داشته باشد.

وی درباره وضعیت بازگشت ارزهای صادراتی هم توضیح داد: با توجه به سررسیدی که بانک‌مرکزی برای صادرکنندگان اعلام کرد، بازگشت ارز سرعت بیشتری گرفت و از طرف دیگر در راستای  همکاری این بانک‌، جلسات متعددی با صادرکنندگانی که در بازگشت ارز مشکلاتی داشتنند در اتاق‌های بازرگانی به منظور طرح مشکلات و رفع آن برگزار شده و این جلسات کماکان ادامه خواهد داشت تا موانع این دسته از صادرکنندگان برطرف و ارز آن‌ها به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.

رییس کمسیون تسهیل تجارت اتاق تهران در ادامه گفت: به هر حال بانک‌مرکزی موفق شده افزایش هیجانی بازار ارز کنترل کند و با توجه به عادی شدن شرایط تجاری در خصوص صادرات کالا‌های غیر نفتی از یکسو و تلاش های انجام شده به منظور آزادسازی منابع ارزی از سود دیگر، می‌توان پیش‌بینی کرد که نرخ ارز در آینده نزدیک کاهشی خواهد بود.

منبع:اقتصاد آنلاین