پيشنهادي درباره «اعتبارات اسنادي» مسعود دانشمند

اخبار ایران و جهان 04 اردیبهشت 1392 125 بازدید

طبق آنچه که در مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی بروشور شماره ۶۰۰ (Usp۶۰۰) تعریف شده، اعتبار اسنادی ابزار پرداخت معامله، خرید کالا و خدمات است. بنابراین بانک‌ها بیش از مبلغ اعتبار اسنادی تعهدی ندارند. مضاف بر اینکه وقتی بانک‌ها برای واردات کالا بخشی از سرمایه خرید کالاها را تامین می‌کنند، تمام کالا را به تملک خود در می‌آورند. بنابراین دریافت پیش‌پرداخت برای گشایش اعتبارات اسنادی بیش از ۳۰درصد توجیه منطقی ندارد چرا که بانک صددرصد بهای کالا را پرداخت می‌کند و صددرصد کالاها را در اختیار خود می‌گیرد.

اگر بانک رقمی حدود ۳۰درصد بهای کالاها را به عنوان مبلغ پیش‌دریافت از متقاضی گشایش اعتبار دریافت کرده باشد، این رقم ۳۰درصد برای پوشش ریسک‌های احتمالی بانک کافی است. حال سوال جدی اینجاست که فعالان بانکی رقم ۱۳۰درصد پیش‌دریافت را از کجا آورده‌اند؟ آیا دریافت ۱۳۰درصد به تامین نقدینگی واحدهای تولیدی صدمه وارد نمی‌کند؟ و در ادامه باعث افزایش قیمت تمام‌شده کالاها در داخل نمی‌شود؟ آيا این وجوه بالای مورد مطالبه بانک‌ها برای اعطای اسناد اعتباری توان واحدهای تولید را تحلیل نمی‌برد؟

نظام بانکی با این اقدام مانعی بر سر راه واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند. این امر تبعات فراوانی بر اقتصاد کشور می‌گذارد. سخت‌تر شدن فضای کسب‌وکار، کاهش تولید و در نهایت کاهش اشتغال و افزایش تورم از بارزترین تبعات سخت‌گیری‌های نظام بانکی در اقتصاد کشور است. تولیدکنندگان و تجار کشور علاوه بر سختی‌هاي داخلی با مشکلاتي هم در بازارهای خارجی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در چنین فضایی پیشنهاد منطقی این است که نظام بانکی با استدلال درست‌تر و منطقی و با نگاه به توسعه تولید و رشد اقتصادی کشور نقش خود را به عنوان تامین منابع مالی تولید ایفا کند. شایان توجه اینکه برای توسعه اقتصادی یا تولید می‌توان ریسک بانک‌ها را درخصوص واردات کالا از طرف دیگری تامین کرد.

متقاضیان اعتبارات اسنادی معمولا افراد کم سابقه‌ای نیستند و بانک می‌تواند با استناد به سوابق آنها نسبت به پرداخت یا عدم‌پرداخت اعتبارات اسنادی اقدام کند. این مدل رفتاری از سوی سیستم بانکی پیش از این هم مرسوم بوده، چنانچه اعتبارات اسنادی با پیش‌پرداخت صفردرصد هم ممکن بوده است. بازگشت به سوابق متقاضیان به جای دریافت سپرده‌های نقدی با ارقامی بالای صددرصد راهکار مناسبی است که بانک‌ها می‌توانند برای حل این معضل در پیش گیرند.

منبع : اقتصادایران آنلاین

Administrator

Administrator