وزیر نفت خبر داد: اخذ مجوز صادرات محصولات پتروشیمی

اخبار ایران و جهان 09 اردیبهشت 1392 117 بازدید

وزیر نفت از اخذ مجوز صادرات محصولات پتروشیمی از وزارت صنعت و معدن و تجارت خبر داد.

رستم قاسمی،‌ اظهار کرد: کارهای لازم برای صادرات محصولات پتروشیمی در حال انجام است.
وی افزود: تلاش می‌کنیم تا مجوز صادرات را بگیریم.
در پی بروز نوسان در بازار پتروشیمی و گلایه فعالان این حوزه از وضعیت بازار صادرات محصولات پتروشیمی ممنوع و مشروط شد.
بر این اساس قرار شد تا تمام محصولات پتروشیمی در بورس عرضه شود و برای تامین نیاز داخلی به کار گرفته شوند اما در پی اعمال این قانون به گفته مدیران عالی رتبه پتروشیمی عرضه بیش از تقاضا شد و به خاطر عدم صادرات بخشی از بازار بین المللی از دست رفت.
برای حفظ رونق اقتصادی کشور و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی درصدد صادرات محصولات مازاد بر نیاز داخل بود، اما وزارت صنعت و معدن و تجارت به راحتی با این موضوع موافقت نمی کند تا جایی که به گفته معاون وزیر نفت، وزارت صنعت به وعده خود عمل نکرد و مانع صادرات محصولات مازاد شد.
وزارت صنعت و معدن و تجارت به قول خود عمل نکرده است
درحالی که به گفته معاون وزیر نفت تنها 40 درصد از اکثر محصولات پتروشیمی در بورس به دلیل وفور عرضه جذب می‌شود، در مقابل وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید دارد که واحدهای پتروشیمی بدون تامین نیاز صنایع داخلی حق صادرات محصولات خود را ندارند.
چندی پیش مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نسبت به صدور دیر هنگام مجوز صادرات محصولات پتروشیمی اعلام نگرانی کرد و گفت: مصرف مواد اولیه در آغاز سال جاری کاهش می‌یابد در صورتی که نمی‌توان واحدهای پتروشیمی را تعطیل کرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت چند ماه پیش به دنبال کمبود مواد اولیه پتروشیمی در بازار داخلی و همچنین افزایش شدید قیمت این مواد صادرات برخی از محصولات پتروشیمی را برای تامین نیاز صنایع داخلی محدود و ممنوع کرد، بنابراین یکی از گروه‌های محصولی که در فهرست محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی قرار گرفت، محصولات پتروشیمی است.
در ادامه شرکت‌های پتروشیمی بنا به قانون تمام محصولات تولیدی خود را در بورس عرضه کردند که در مقابل به گفته مسوولان پتروشیمی، با مازاد عرضه بیش از 50 درصدی روبرو شدیم.
ادعای پتروشیمی‌ها علیه وزارت صنعت، معدن و تجارت
درحالی که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ایجاد مشکل برای واحدهای پتروشیمی در پی ممنوعیت‌های صادراتی اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به تعهدات خود درباره صادرات پتروشیمی عمل نکرده است.
هنگامی‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده بود که واحدهای پتروشیمی بدون تامین نیاز صنایع داخلی حق صادرات محصولات خود را نخواهند داشت، بیات تاکید می‌کند که قرار این بود پس از دو بار عرضه کالا در بورس ممنوعیتی در صادرات وجود نداشته باشد، اما این موضوع رعایت نشده است.
وزیر‌ صنعت، معدن و تجارت نیز در واکنش به اظهارات بیات با رد احتمال ورشکستگی یا تعطیلی واحدهای پتروشیمی به دلیل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی گفت: هر محصول پتروشیمی که موظف بوده نیاز بازار داخلی را تامین کند و این کار را انجام داده است هیچ محدودیتی بر سر راه صادراتش نیست.
وی افزود: هر شرکتی در این زمینه مشکلی دارد به ما مراجعه کند تا وضعیتش را بررسی کنیم؛ تنها محدودیتی که در مورد واحدهای پتروشیمی وجود دارد این است که آن‌ها باید نیاز تولیدکنندگان داخلی را درخصوص مواد اولیه تامین کنند و می‌توانند مازاد محصولات خود را نیز صادر کنند.
از سوی دیگر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با تاکید بر این‌که صادرات محصولات پتروشیمی ارز مورد نیاز کشور را تامین می‌کند، اظهار کرد: صادرات محصولات پتروشیمی از سوی دیگر گردش اقتصادی را در مدار طبیعی خود حفظ می‌کند.
بیات در ادامه با تاکید بر وفور عرضه کالا در بورس گفت: در حال حاضر از صددرصد عرضه بیش از 40 درصد جذب نمی‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال اخذ مجوز برای صادرات هستیم تا خطوط تولید مجتمع های پتروشیمی که عوامل اصلی رونق اقتصادی کشور ما هستند آسیب نبینند.

منبع:  ایسنا

Administrator

Administrator