وزیر خارجه امارات بر تحکیم روابط کشورش با ایران تاکید کرد

05 مرداد 1401 37 بازدید

وزیر امور خارجه امارات بر تحکیم روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی امارات (وام) امروز چهارشنبه جزئیاتی درباره محتوی تماس تلفنی شب گذشته بین وزرای خارجه امارات و جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد.

برپایه این گزارش، شیخ «عبدالله بن زاید» وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین المللی امارات در گفت و گوی تلفنی با «حسین امیر عبدالهیان» وزیر امور خارجه ایران گفت: تمایل امارات متحده عربی تحت رهبری شیخ «محمد بن زاید آل نهیان» به ارتقای امنیت و ثبات منطقه و برآورده کردن آرزوهای مردم منطقه برای توسعه و پیشرفت و حمایت از تمام تلاش‌های انجام شده در این زمینه است.

به نوشته وام، در این تماس تلفنی دو طرف در مورد تحکیم روابط دوجانبه بین دو کشور و همچنین تعدادی از مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت وگو کردند.

بر اساس این گزارش، شیخ عبدالله بن زاید همچنین در این تماس تلفنی با همتای ایرانی خود زمینه‌های همکاری مشترک و راه‌های پیشبرد آن‌ها برای دستیابی به منافع مشترک دو کشور را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه کشورمان سه شنبه شب با اعلام تماس تلفنی با وزرای امور خارجه کویت، امارات، قطر، عمان و عراق، سیاست همسایه محور را اولویت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: ما به همکاری با همسایگان شتاب خواهیم داد و در این مسیر هیچ بیگانه ای نمی‌تواند مانع روند همکاری منطقه‌ای شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در این گفتگوها آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم را تشریح کردم و با اشاره به ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای بازماندن پنجره دیپلماسی گفتم که مرحله نهایی توافق به دو مؤلفه واقع بینی و انعطاف پذیری طرف آمریکایی بستگی دارد و جمهوری اسلامی ایران برای حصول توافقی پایدار و قوی کاملا جدی است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای امنیت انرژی و امنیت غذایی در جهان اهمیت قائل است و با درک مسائل و مشکلات کنونی انرژی در جهان، تاکنون ابتکارات مختلفی داشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: وزرای امور خارجه کشورهای منطقه به من گفتند از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حمایت می‌کنند و دیپلماسی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال آنهاست.

امیرعبداللهیان یادآور شد: از دیگر مسائلی که در این گفتگوها مطرح شد مشکلات محیط زیستی بود که معتقدیم معضل مشترکی است که با برنامه ریزی دقیق منطقه ای قابل حل است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آقای عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات به من گفت خیر و عزت ایران برایشان مهم است، به ایشان گفتم قطعا این نگاه راهبردی متقابل است و فرصت های اقتصادی بی شماری برای دو ملت فراهم است که می شود از آنها به طور مطلوبی بهره برد.

وی افزود: همانطور که مبنای اصلی سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران ارتباط با تمام کشورها به ویژه روابط حسنه با همسایگان است، به تجربه دریافته ایم دخالت کشورهای بیگانه در این منطقه همیشه مضر بوده است و راه پیشرفت و ثبات منطقه، همکاری کشورهای منطقه خواهد بود.