وداع تدریجی دلار با تجارت ایران

اخبار ایران و جهان 01 اردیبهشت 1392 136 بازدید

آرمان- زمستان سال ۹۰ بود که پس از حضور یک هیات تجاری بیش از ۵۰ نفره از هند به ایران اعلام شد که از این پس قرار است ایران ۴۰‌درصد پول‌های فروش نفت خود را به هند به روپیه دریافت کند. آن زمان برخی از فعالان عرصه تجارت ایران این موضوع را این گونه تعبیر می‌کردند که این به منزله آن است که حتما ۴۰‌درصد از پول‌ فروش نفت به هند صرف خرید کالای هندی شود.

حال روز گذشته منابع هندی اعلام کردند ایران به هند پیشنهاد کرده پول نفت این کشور را به روپیه در شعب محلی بانک‌های روسی سپرده‌گذاری کند تا ایران بتواند در روسیه پول خود را به روبل دریافت کند. در واقع راه پیش‌روی جدید ایران پس از اعمال شدن این پیشنهاد این خواهد بود که پول‌های حاصل از فروش نفت به هند علاوه بر کالاهای هندی، می‌تواند کالای روسی نیز وارد کند. آن طور که تسنیم گزارش داده، پایگاه اینترنتی ایندیا اکسپرس اعلام کرده است: ایران به هند پیشنهاد کرده پول نفت این کشور را به روپیه در شعب محلی بانک‌های روسی سپرده‌گذاری کند، تا ایران بتواند در روسیه پول خود را به روبل دریافت کند.

بر اساس این گزارش اوایل ماه جاری میلادی، معاون بانک مرکزی ایران، از پالایشگاه‌های هندی واردکننده نفت ایران خواست تا حساب‌های روپیه در شعبه‌های بانک‌های روسی میر بیزنس و شربانک روسی باز و پول نفت ایران را در این حساب‌ها سپرده‌گذاری کنند. اما هند اعلام کرد انتقال پول از طریق بانک میر دشوار است، زیرا بانک مادر آن بانک ملی ایران است که تحت تحریم‌های دولت آمریکا قرار دارد.

انتقال پول از طریق شربانک روسیه نیز نیازمند موافقت کابینه هند است. در عین حال طرف هندی درخصوص همکاری دهلی نو در زمینه انتقال پول نفت به تهران اطمینان داد و از ایران خواست تا پیشنهادی رسمی ارائه دهد تا امکان انجام این روش مورد بررسی قرار گیرد. ایران از فوریه گذشته و پس از بسته شدن حساب‌های یورو از طریق هالک بانک ترکیه، نتوانسته ۵۵‌درصد پول نفت خود را از هند دریافت کند. ۴۵‌درصد مابقی در حساب ایران در بانک یو سی اوی هند سپرده‌گذاری شده که این پول نیز بدون استفاده باقی مانده است.

بر اساس این گزارش معاون بانک مرکزی ایران همچنین از دهلی‌نو خواسته است از افتتاح شعب بانک‌های پارسیان، پاسارگاد و اقتصاد نوین ایران در هند حمایت کند. به بهانه مشخص نشدن وضعیت امنیتی این ۳ بانک ایرانی، هنوز وزارت کشور هند مجوز افتتاح شعبه به آنها اعطا نکرده است. این در حالی است که افتتاح شعب بانک‌های ایرانی در هند می‌تواند به دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک کند و انتقال پول برای شرکت‌های هندی جهت گسترش صادرات برنج، چای، نخ، منسوجات و کودهای شیمیایی را تسهیل کند. در هر صورت مجموعه این چنین مشکلاتی در امور بانکی مراودات تجاری ایران باعث شده که ایران تجارت با ارزهای محلی را بر تجارت با دلار و یورو ترجیح دهد.

حذف تدریجی دلار و یورو

اعمال محدودیت‌های جدید ارزی این روزها در حالی ادامه دارد که مشاهدات از حذف تدریجی دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی به روایت فعالان اقتصادی حکایت دارد و در این میان، در این مرکز به واردکنندگان و تجار، دریافت روپیه هند، یوآن چین و وون کره جنوبی پیشنهاد می‌شود. طبق گزارش مهر، بانک مرکزی سال گذشته مرکز مبادلات ارزی کشور را با هدف تامین نیازهای ارزی واردکنندگان، تولیدکنندگان و تجار راه‌اندازی کرد.

مرکز مبادلات زمانی راه‌اندازی شد که بسیاری از کالاها در اولویت دریافت ارز با نرخ مبادله‌ای بودند اما به مرور زمان لیست کالاهای دریافت کننده ارز مبادله‌ای تغییر کرد و خروج کالاها از لیست مذکور رقم خورد. پس از آن، عرضه برخی از ارزها کم کم در مرکز مبادلات ارزی کلید خورد و این بازار بین بانکی که هدف خود را سهولت دسترسی واردکنندگان و تولیدکنندگان به ارز مورد نیاز اعلام کرده بود، عملا از ارائه ارز مورد نیاز به آنها باز ماند.

مشاهدات نشان می‌دهد، مرکز مبادلات ارزی خلوت‌تر از همیشه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و مراجعان انگشت شماری در انتظار رسیدگی به پرونده‌های خود در نوبت نشسته‌اند. حذف تدریجی یورو و دلار از پرداخت‌های مبادلاتی مرکز مبادلات ارزی کاملا مشهود است و به تجار و مراجعه‌کنندگان به این مرکز که با پرونده‌های در دست خود در انتظار دریافت ارز در نوبت هستند، پیشنهاد پرداخت ارز روپیه هندوستان، یوآن چین یا وون کره می‌شود.

این در حالی است که بسیاری از واردکنندگان خواستار دریافت ارز یورو هستند و مطرح می‌کنند که اگر ارزی به جز ارز یورو دریافت کنند مجبور هستند، به یکی از صرافی‌های بانکی مراجعه کرده و آن را با‌درصدی سود به ارز مورد نیاز تبدیل کنند و این به ضرر آنها تمام می‌شود. گرچه در مرکز مبادلات ارزی شعبات کوچکی از تمام بانک‌های کشور وجود دارد، اما عملا برخی از آنها در ارائه سرویس و ارز درخواستی مورد نیاز عاجز هستند، پرونده برخی مراجعه‌کنندگان از ماه‌ها قبل در انتظار دریافت ارز به سر می‌برد و اکثر تجار خواستار توجه بیشتر بانک مرکزی و اختصاص ارز مورد نیاز آنها هستند.

منبع : اتاق نیوز

Administrator

Administrator