واکنش فعالان اقتصادی به ممنوعیت صادرات برخی کالاها / اظهارات آل اسحاق، راسخ، صافدل

اخبار ایران و جهان 10 آبان 1391 70 بازدید

چکیده: اعلام فهرست کالاهای صادراتی ممنوعه واکنش‌های متفاوتی در میان فعالان اقتصادی کشور به همراه داشت.

امروز درنشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران فهرست کالاهای صادراتی ممنوعه منتشر شد که با مخالفت‌هایی از سوی اعضای اتاق مواجه شد.

در این زمینه یحیی آل‌اسحاق رییس اتاق بازرگانی تهران به خبرنگار ایسنا گفت: برای تهیه این فهرست با بخش خصوصی مشورت نشده است.

وی با اشاره به این که برخی اقلام صادراتی مهم مانند آلومینیوم در این فهرست قرار گرفته‌اند افزود: متاسفانه تلاش دوستان ما برای متقاعد کردن دولت در زمینه تغییر این فهرست به نتیجه نرسید و دولت آن را ابلاغ کرد.

او اظهار امیدواری کرد که با عملیاتی شدن فهرست کالاهای ممنوعه صادراتی مشکلی در زمینه تامین ارز صادراتی ایجاد نشود.

در همین زمینه محمدمهدی راسخ – عضو اتاق تهران که در جلسات کارشناسی تصویب این فهرست حضور داشته است گفت: جنبه‌های مختلفی برای تهیه فهرست کالاهای صادراتی ممنوعه لحاظ و در نهایت این فهرست به صورت نهایی ابلاغ شد.

او ادامه داد: البته این فهرست قطعی نیست و ممکن است دچار تغییراتی شود.

حمید صافدل رییس کل سازمان توسعه تجارت نیز درباره چگونگی تهیه این فهرست گفت: در موضوع صادرات نمی‌توان فقط یک طرفه جانب تولید را گرفت بلکه باید همه مصالح کشور را بررسی کرد.

او با بیان این‌که طی چند ماه گذشته رسانه‌ها به شدت به موضوع صادرات کالاهایی که با ارز مرجع وارد شده‌اند پرداخته اند گفت:‌ به هر حال نگرانی‌هایی در کشور به وجود آمد که باید به شکلی آن‌ها را برطرف می کردیم.

وی با بیان این‌که در تهیه این فهرست جانب تولیدکنندگان، دولت و مصرف‌کنندگان لحاظ شده است، ادامه داد: البته این فهرست نهایی نیست و تغییراتی در آن ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، براساس تصمیم هیات وزیران و با توجه به تصمیمات اتخاذ‌شده در جلسه‌ی هماهنگی که در سوم آبان‌ماه سال جاری برگزار شده است، صادرات 50 قلم کالا که با ارز مرجع به کشور وارد می‌شوند ممنوع شد.

گندم، آرد، شکر، قند، روغن نباتی، گوسفند زنده، گوشت قرمز، کاتد مس، مفتول مسی، پوست خام، انواع لاستیک خودرو، انواع محصولات پلیمری، ماشین‌آلات صنعتی و راهسازی وارداتی، قطعات خودروی وارداتی، انواع کاغذ، جو، ذرت دامی، کنجاله سویا، دانه سویا، شمس آلومینیوم، شمش فولاد، قراضه آهن، ضایعات پت، آخال کاغذ، سولفور مولیبدن، انواع چوب، چای وارداتی، جوش شیرین، وت بلو(گاوی و گوسفندی)، استایرن مونومر، انواع برنج وارداتی، پلی اتیلن pe، انواع علوفه، پلی پروپیلین pp، انواع شیرخشک، پلی اتیلن ترفتالات pet، انواع کره حیوانی، پی وی سی pvc، انواع محصولات فولادی، پلی استایرن ps، دوده کربن، دی اکتیل فتالات dop، سولفات سدیم، اکریلونیتریل بوتادین استایرن abs، کربنات سدیم، کریستال ملامین، سود کاستیک، اسید سولفوریک، LAB و بنزن کالاهایی هستند که صادرات آنها ممنوع شده است.

منبع:  خبرگزاری ایسنا

Administrator

Administrator