واردكنندگان براي خريد ارز كمی دست نگه دارند

اخبار داخلی 30 تیر 1399 174 بازدید

رئیس کل بانک مرکزی با وعده ایجاد آرامش در بازار نرخ ارز طی روزهای آینده نوشت: متاسفانه در دو هفته اخیر در کنار تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود، برخی از سودجویان در صدد فروش ارز به واردکنندگان با نرخ های نامتعارف بودند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات؛ عبدالناصر همتی در یادداشتی اینستاگرامی به مردم عزیز فعالان اقتصادی اعلام کرد: این روزها بنا به دلایلی که مشخص است و قبلا نیز اعلام کرده بودم، بازار ارز دچار نوسان شده است. با اقدامات در دست اجرا به تدریج و در روزهای آینده بازار ارز به آرامش خواهد رسید.

وی نوشت: این تصور که بانک مرکزی و دولت برای کنترل بازار ارز اقدامی نمی‌کنند یا اینکه تصور می‌شود برای تامین کسری و یا دلایل دیگر نرخ ارز را بالا می‌برند، بی اساس و برداشت و تصور کاملا اشتباه است. دستورالعمل جدید در خصوص نحوه برگشت ارز به چرخه اقتصاد و تامین ارز واردات کشور چند روزیست، عملیاتی شده است. در این دستورالعمل عملاً زمینه ای برای ایجاد تراکم غیرعادی تقاضا و نیز سوء استفاده از آن باقی نمی ماند.

وی در این پیام نوشت: به همین دلیل متاسفانه در مقطع دو هفته اخیر در کنار تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود برخی از سودجویان درصد فروش ارز به واردکنندگان به نرخ های نامتعارف بودند؛ به وارد کنندگان محترم توصیه می کنم که چند روزی را تحمل کرده و از چند روز آینده به تدریج نیاز خود را از سامانه نیما تأمین نمایند.

همتی تاکید کرد: از صادر کنندگان محترم نیز انتظار می‌رود در فرصت چند روز باقی مانده از فرصت ایفای تعهد ارزهای خود را با نرخ های منطقی در بازار عرضه کنند تا خریدار لازم را داشته باشد و صادرکنندگان عزیزی که تا امروز با برگرداندن ارز در خدمت تولید و اشتغال کشور بودند، قدردانی می کنم. مردم عزیز مطمئن باشند، بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و اعاده ثبات و برگشت به نرخ‌های تعادلی تمام تلاش خود را به کار خواهد بست.

منبع: اکسپورتنا