ناگفته‌های تجارت ایران و چین و ایران و امارات

اخبار ایران و جهان 13 شهریور 1396 124 بازدید

صادرات غیرنفتی ایران به چین طی دولت یازدهم 13 میلیارد دلار افزایش داشته است.

در این مدت 75 درصد از ارز کالاهای وارداتی از چین از محل صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین شده است.

ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور چین در پنج ماهه اول سال‌جاری به 3 میلیارد و 743 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 و 64 صدم درصد افزایش داشته است.

در پنج ماهه اول سال‌جاری 90 درصد از ارز کالاهای وارداتی از کشور چین از محل صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین شده است.

صادرات غیرنفتی کشورمان به کشور چین طی یک دهه گذشته رشد قابل ملاحظه داشته است به طوری که طی سال‌های 88 تا سال 92 مجموع صادرات ایران به چین 18 میلیارد و 767 میلیون دلار بوده در حالی که طی سال‌های 92 تا 95 بالغ بر 32 میلیارد و 444 میلیون دلار کشور چین کالای ایرانی خریداری کرده است.

گفتنی است واردات ایران از چین در دولت یازدهم نیز افزایش داشته است که عمده‌ترین دلیل آن برداشته شدن تحریم‌های بندری جهت تردد کشتی‌ها و امکان حمل مستقیم کالا توسط کشتی‌های بزرگ از چین به ایران بوده است.

پیش تر این سهم از واردات از چین به کشور امارات متحده عربی اختصاص داشت و بخش عمده‌ای از واردات ایران از چین به بنادر امارات متحده عربی منتقل و از آنجا به ایران صادر می‌شد.

شاهد کاهش واردات از امارات متحده عربی از سال 1392 به بعد بوده‌ایم که عمدتاً سهم کالاهای چینی است که با رفع تحریم‌ها و برقراری ارتباطات بانکی و امکان پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر ایرانی، کشور واسطه حذف و کالاهای چینی مستقیماً از مبدأ بنادر چین به مقصد بنادر ایرانی کالاها را منتقل می‌کنند. 

منبع: خبرآنلاین 

Administrator

Administrator